Tarihsel gelişim sürecinde savcılığın örgütlenmesi ve soruşturma evresi ile soruşturmaya yer olmadığına dair karar
Decision that there is no place investigation with the organization and investigation phase of the prosecution during the historical development period
  1. Tez No: 724625
  2. Yazar: ORHUN BEKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET VEDAT DİLBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile birlikte Cumhuriyet savcısı soruşturmanın başında soruşturmayı yöneten bir süje olarak karşımıza çıkmaktadır. 5271 sayılı kanunun 160. maddesi uyarınca Cumhuriyet savcısı bir suç izlenimi veren hali öğrenir öğrenmez soruşturma başlamakla görevlidir. Suç izlenimini veren halin araştırılması sırasında Cumhuriyet savcısının sınırsız bir araştırma yetkisi bulunmamaktadır. Araştırma yetkisi ise, maddi gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi ve adil yargılanma hakkı ile sınırlanmıştır. Adil yargılanma hakkının temel taşlarından bir tanesi de lekelenmeme hakkıdır. Lekelenmeme hakkı, öz olarak, suç şüphesi altında bulunan kişinin toplum ve kamuoyu önünde şeref ve onuru ile manevi varlığının korunmasını güvence altına alan bir haktır. Lekelenmeme hakkının korunması noktasında Cumhuriyet savcısının ceza soruşturmasını yöneten kişi olarak önemli bir görevi vardır. 15/08/2017 tarihli 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlenen ve 08/03/2018 tarihli 7078 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kanunlaşarak Ceza Muhakemesi Kanunumuzun 158 maddesine 6. fıkra eklenmiştir. Bu düzenleme ile birlikte ceza muhakemesi hukukumuza soruşturmaya yer olmadığına dair karar girmiştir. Bu kararla birlikte, Cumhuriyet savcılarının önüne gelen ihbar ve şikayet konularının, suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması ya da fiilin soyut ve genel olması halinde, şikayet edilene şüpheli sıfatı verilmeyecektir. Soruşturmaya yer olmadığına dair karar, bu kapsamda, bireylerin lekelenmeme hakkının korunması noktasında büyük önem arz etmektedir. Dolasıyla, bu hakkın korunmasında Cumhuriyet savcılarına büyük bir görev düşmektedir. Bu bakımdan, Tez çalışmasında, savcılığının tarihsel süreç içerisinde ortaya çıkışı, soruşturma evresinin başlaması ve soruşturma evresine ilişkin birtakım ilkeler yargı kararları çerçevesinde incelenmiş olup, soruşturmaya yer olmadığına dair kararın getiriliş amacı, işlevi esasları, lekelenmeme hakkı bağlamında incelenmesi, kararın benzer kurumlarla ilişkisi incelenmiş; kararın ceza muhakemesi hukukumuza katkıları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the Criminal Procedure Law No. 5271, the Public Prosecutor appears as a subject who manages the investigation at the beginning of the investigation. Pursuant to Article 160 of Law No. 5271, the Public Prosecutor is obliged to initiate an investigation as soon as he learns of the situation giving the impression of a crime. During the investigation of the situation that gives the impression of crime, the public prosecutor does not have unlimited investigative power. The investigative power is limited to the right to reveal the material truth and to a fair trial. One of the cornerstones of the right to a fair trial is the right not to be tainted. The right not to be tainted, in essence, is a right that guarantees the protection of the honor and dignity and spiritual existence of the person under suspicion of crime before the society and the public. At the point of protecting the right not to be tainted, the public prosecutor has an important duty as the person who manages the criminal investigation. Paragraph 6 was added to Article 158 of our Criminal Procedure Code, enacted by the Decree-Law No. 694 dated 15/08/2017 and enacted with the Statutory Decree No. 7078 dated 08/03/2018. With this regulation, a decision has entered our criminal procedure law stating that there is no place for investigation. With this decision, if it is clearly understood that the denunciations and complaints brought before the public prosecutors do not constitute a crime without any further investigation, or if the act is abstract and general, the person complained of will not be given the title of suspect. The decision that there is no place for an investigation, in this context, is of great importance in terms of protecting the right of individuals not to be tainted. Therefore, public prosecutors have a great responsibility to protect this right. In this regard, in the thesis, the emergence of the prosecutor's office in the historical process, the beginning of the investigation phase and some principles related to the investigation phase were examined within the framework of judicial decisions, the purpose of the decision not to investigate, its function principles, the examination of the right not to be tarnished, the relationship of the decision with similar institutions; The contribution of the decision to our criminal procedure law has been tried to be revealed.