A^(2) sınıfından appell polinomlarının genelleştirilmelerini içeren operatörlerin yakınsaklık özellikleri
Approximation properties of operators involving generalizations of appell polynomials of class A^(2)
- Tez No: 1010258
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmanın giriş kısmı sunulmuştur. İkinci bölümde, izleyen bölümlerde kullanılacak temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, A^(2) sınıfından Dunkl–Appell polinomlarının tanımı verilmiştir. Dördüncü bölümde, A^(2) sınıfından Dunkl–Appell polinomlarını kullanarak lineer pozitif operatörler tanımlanarak bazı yaklaşım özellikleri incelenmiştir. Daha sonra bu operatörlerin grafikleri üzerinden nümerik yaklaşımı incelenmiştir. Beşinci bölümde A^(2) sınıfından Konfluent Appell polinomları tanıtılmıştır. Altıncı bölümde A^(2) sınıfından Konfluent Appell polinomlarına dayalı Szász tipi operatörü tanımlanarak yaklaşım özellikleri ortaya konulmuştur. Bu operatörün ayrıca ağırlıklı uzaylarda yaklaşım özellikleri incelenmiştir ve grafikler üzerinde yaklaşımı incelenmiştir. Yedinci ve son bölümde sonuçlar ve daha sonra yapılabilecek çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter presents the introduction of the study. The second chapter provides the fundamental definitions and theorems to be utilized in the subsequent sections. In the third chapter, the definition of Dunkl–Appell polynomials of class A^(2) is given. The fourth chapter defines linear positive operators using Dunkl–Appell polynomials of class A^(2) and examines some of their approximation properties. Furthermore, the numerical approximation of these operators is analyzed through their graphs. The fifth chapter introduces Confluent Appell polynomials of class A^(2). In the sixth chapter, Szász-type operators based on Confluent Appell polynomials of class A^(2) are defined, and their approximation properties are established. Additionally, the approximation properties of these operators in weighted spaces are investigated, and their approximation is illustrated via graphs. The seventh and final chapter presents the conclusions and suggestions for future research.