Farklı sulama suyu seviyelerinin mikro havza yağmur suyu hasadı koşulları altında şeker pancarı verim ve kalitesi üzerine etkisi
Effect of different irrigation levels on yield and quality of sugar beet under micro-catchment rainwater harvesting
- Tez No: 1010257
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Şeker pancarı yetiştiriciliğinde sulama suyunda tasarrufu sağlayabilmek amacıyla yürütülen bu çalışmada, plastik örtülü sırt-karık mikrohavza yağmur suyu hasadı tekniğinin etkinliği araştırılmıştır. 2022 ve 2024 yıllarında Şerit Parseller Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak planlanan araştırmada, geleneksel tarım tekniği (GI) ve su hasadı tekniği (SHI) olmak üzere 2 ana konu ve 3 farklı sulama suyu miktarının uygulandığı alt konular (SHI50, SHI75, SHI100, GI50, GI75 ve GI100) yer almıştır ve mini sprinkler yağmurlama sulama sistemiyle sulanmıştır. Uygulanan sulama suyu miktarları her iki yıl için GI konularında 284.2-630.4 mm ve SHI konularında ise 272.3-547 mm arasında değişmiştir. Denemede kök verimleri 1.yıl GI konularında 41.3-95.9 t/ha ve SHI konularında 60.3-111.0 t/ha, 2.yıl GI konularında 35.4-88.1 t/ha ve SHI konularında 23.0-99.0 t/ha arasında önemli düzeyde değişmiştir. Su kullanım etkinliği her iki yıl GI konularında 4.7-13.3 kg/m3 ve SHI konularında 10.5-17.8 kg/m3 arasında önemli düzeyde değişmiştir. Bitki Su Stres İndeksi (CWSI) her iki tarım tekniğinde artan su stresiyle birlikte artmıştır. GI ve SHI konularında çeşitli vejetasyon indeksleri (NDVI, SAVI, OSAVI, WI, GNDVI, SR, EVI) ile verim ve kalite parametreleri arasında önemli ilişkiler saptanmıştır. GI konularına göre SHI tekniği altında %75 sulama uygulamalarında şeker pancarı veriminin korunmasının yanında, sulama suyunda ortalama %30 su tasarrufu sağlanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, conducted to ensure irrigation water savings in sugar beet cultivation, the effectiveness of the plastic-mulched ridge-furrow micro-catchment rainwater harvesting (RWH) technique was investigated. The research was designed in a strip-plot experimental design with three replications during the 2022 and 2024 growing seasons. The study included two main treatments: conventional farming (CI) and water harvesting (RWH), along with sub-treatments involving three different irrigation water levels (RWH50, RWH75, RWH100, CI50, CI75, and CI100). Irrigation was performed using a mini-sprinkler system. The amounts of irrigation water applied across both years ranged from 284.2 to 630.4 mm for CI treatments and from 272.3 to 547 mm for RWH treatments. In the experiment, root yields varied significantly, ranging from 41.3–95.9 t/ha for CI and 60.3–111.0 t/ha for RWH in the first year; and 35.4–88.1 t/ha for CI and 23.0–99.0 t/ha for RWH in the second year. Water Use Efficiency (WUE) showed significant variation, ranging from 4.7–13.3 kg/m³ in CI treatments and 10.5–17.8 kg/m³ in RWH treatments for both years. The Crop Water Stress Index (CWSI) increased with intensifying water stress in both cultivation techniques. Significant correlations were identified between various vegetation indices (NDVI, SAVI, OSAVI, WI, GNDVI, SR, EVI) and yield/quality parameters for both CI and RWH treatments. The results indicated that under the RWH technique, the 75% irrigation application (RWH75) not only maintained sugar beet yield compared to conventional methods but also achieved an average of 30% water saving in irrigation water.