Gaziantep kent merkezinde yaşayan bireylerin ekolojik etkilerinin belirlenmesi
Determining the ecological effects of individuals living in Gaziantep city center
- Tez No: 1010268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇUHADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bireylerin tüketmiş oldukları kaynakların tekrar yerine koyulabilmesi ve ortaya çıkan atıkların bertaraf edilebilmesi için gerekli olan verimli toprak ve su alanı“Ekolojik Ayak İzi”olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada Gaziantep, Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde ikamet eden bireylerin Ekolojik Ayak izi hesaplanmıştır. Çalışma yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilmiş ve anket sayısı oransal örnekleme yöntemi ile 384 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışmada bir düşünce kuruluşu olan Global Footprint Network'ün hazırlamış olduğu ekolojik ayakizi hesaplama motoru kullanılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda bireylerin ortalama ekolojik ayak izi 3.75 olarak tespit edilmiştir. Bu sayı, dünya üzerindeki yaşamın sürdürülebilir olması için 3.75 dünyaya ihtiyacımız olduğunu göstermektedir. Çalışmadan elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistiklerin yanında en küçük kareler regresyon modeli kullanılarak yorumlanmıştır. Bu model ile bireylerin ekolojik ayak izini etkileyen faktörler ortaya konulmuştur. Modele göre yaş, medeni durum, gelir, araba kullanma mesafesi, uçak seyahat süresi, kırmızı et tüketim sıklığı ve ikamet edilen evin enerji verimliliği değişkenleri ekolojik ayak izinde etkilidir. Bireylerin ekolojik ayakizini düşürmek için toplu taşıma ve bisiklet kullanımını özendirecek önlemler alınmalıdır. Özellikle araştırma alanında barınma ile ilgili ekolojik ayakizinin çok yüksek çıkması ikamet edilen evlerin genişliği konusunda düşündürücü bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The fertile land and water area required for individuals to replenish consumed resources and dispose of resulting waste is defined as the“Ecological Footprint.”This study calculated the Ecological Footprint of individuals residing in the Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep. The study was conducted using a face-to-face survey, and the number of participants was determined to be 384 using a proportional sampling method. The study used an ecological footprint calculation engine developed by the Global Footprint Network, a think tank. The research revealed that the average ecological footprint of consumers is 3.75 gha (global hectares). This number indicates that we need 3.75 Earths for life on Earth to be sustainable. The data obtained from the study were interpreted using a least squares regression model in addition to descriptive statistics. This model revealed the factors affecting consumers' ecological footprint. According to the model, age, marital status, income, driving distance, flight travel time, red meat consumption frequency, and the energy efficiency of the residence all influence the ecological footprint. Measures should be taken to encourage the use of public transportation and bicycles in order to reduce individuals' ecological footprints. In particular, the very high ecological footprint related to housing in the research area is a thought-provoking result regarding the size of the residences.