Transvenöz yolla takılan kalp ritim düzenleyici cihazları bulunan çocuk kalp hastalarının değerlendirilmesi
Evaluation of pediatric cardiac patients with transvenous cardiac rhythm management devices
  1. Tez No: 1010278
  2. Yazar: GÜLENDAM GEZİCİ SUNGU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT KOCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kalbin uyarı ve iletim sistemindeki bozukluklara bağlı gelişen bradikardi ve ileri iletim defektlerinde kalıcı kalp pili implantasyonu, yaşamı tehdit eden ventriküler aritmiler açısından risk taşıyan pediatrik hastalarda ise uygun endikasyon varlığında implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör kullanımı gerekmektedir. Kardiyak ritim düzenleyici cihazlar, kalbin elektriksel aktivitesini izleyerek bradikardi durumlarında uyarı oluşturmakta, malign taşiaritmilerde ise ritim kontrolü sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, transvenöz yolla kalp ritim düzenleyici cihaz implantasyonu uygulanmış pediatrik hastalarda cihaz takılma endikasyonlarını, klinik seyri, hastane yatış sürelerini ve cihazla ilişkili komplikasyonları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2020–2025 yılları arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniği'nde izlenen ve transvenöz yolla kalp ritim düzenleyici cihaz implantasyonu uygulanmış 0–18 yaş arası 46 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Demografik ve klinik veriler hasta dosyaları ve hastane kayıtları üzerinden incelenmiş, veriler tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 46 pediatrik hastanın %54,3'ü kız ve %45,7'si erkekti. Hastaların çoğunda ek kardiyak ve/veya sistemik hastalık bulunmakta olup, ailede kalp pili, aritmi veya erken yaşta ani ölüm öyküsü sınırlı sayıda olguda saptanmıştır. Cihaz implantasyon yaşlarının dağılımı normal olmayıp, medyan implantasyon yaşı 14,5 (Q1–Q3: 11,9–15,7) yıl olarak belirlenmiştir. Hastalara pacemaker veya implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) implantasyonu uygulanmış; ICD takılan hastalarda en sık kardiyomiyopati ve kanalopati, pacemaker takılan hastalarda ise atriyoventriküler (AV) blok tanıları yer almıştır. Cihaz implantasyonlarının, pacemaker uygulanan hastalarda %93,8'inin Sınıf I ve %6,2'sinin Sınıf IIa; ICD uygulanan hastalarda ise %66,6'sının Sınıf I ve %33,4'ünün Sınıf IIa endikasyonlara uygun olarak gerçekleştirildiği saptandı.İzlem sürecinde hastaların %84,8'inde cihaz revizyonu gereksinimi olmadı. Üç hastada izlem sırasında exitus gelişmiş olup, bu hastaların tamamı tek odacıklı ICD taşımaktadır. İzlem sürecinde hastaların %%91,3'ünde komplikasyon izlenmezken, saptanan komplikasyonlar enfeksiyon, sinir zedelenmesi ve lead kayması ile sınırlı kalmıştır. Servis yatış süresi medyan 7 (Q1–Q3: 5–10) gün olarak saptanmıştır. Sonuç: Bu çalışmada, pediatrik hastalarda transvenöz yolla kalp ritim düzenleyici cihaz implantasyonu uygulanan olguların demografik özellikleri, aile öyküsü, eşlik eden semptomlar ve ek hastalıkları ile birlikte klinik ve izlem verileri değerlendirilmiştir. Cihaz implantasyonlarının pacemaker uygulanan hastalarda %93,8 oranında Sınıf I ve %6,2 oranında Sınıf IIa; ICD uygulanan hastalarda ise %66,6 oranında Sınıf I ve %33,4 oranında Sınıf IIa endikasyonlara uygun olarak gerçekleştirği saptanmış olup, izlem sürecinde hastaların %84,8'inde cihaz revizyonu gereksinimi izlenmemiş ve %91,3'ünde herhangi bir komplikasyon gözlenmemiştir.Elde edilen bulgular, pediatrik hastalarda transvenöz kalp pili ve ICD uygulamalarına ilişkin tanımlayıcı nitelikte veriler sunarak mevcut literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Permanent pacemaker implantation is required in pediatric patients with bradycardia and advanced conduction disorders resulting from abnormalities of the cardiac impulse generation and conduction system, while implantable cardioverter-defibrillator (ICD) therapy is indicated in children at risk for life-threatening ventricular arrhythmias when appropriate indications are present. Cardiac rhythm management devices monitor the electrical activity of the heart, providing pacing support in bradycardia and rhythm control in malignant tachyarrhythmias. The aim of this study was to evaluate implantation indications, clinical course, length of hospital stay, and device-related complications in pediatric patients who underwent transvenous cardiac rhythm management device implantation. Materials and Methods: In this retrospective study, data from 46 pediatric patients aged 0–18 years who were followed at the Pediatric Cardiology Clinic of Ankara Bilkent City Hospital and underwent transvenous cardiac rhythm management device implantation between 2020 and 2025 were retrospectively analyzed. Demographic and clinical data were obtained from patient medical records and hospital databases, and the data were analyzed using descriptive statistical methods. Results: Of the 46 pediatric patients included in the study, 54.3% were female and 45.7% were male. Most patients had accompanying cardiac and/or systemic comorbidities, while a family history of pacemaker implantation, arrhythmia, or early sudden cardiac death was identified in a limited number of cases. The distribution of device implantation age was non-normal, with a median implantation age of 14.5 years (Q1–Q3: 11.9–15.7). Patients underwent implantation of either a pacemaker or an implantable cardioverter-defibrillator (ICD); cardiomyopathies and channelopathies were the most common diagnoses among patients receiving ICDs, whereas atrioventricular (AV) block was the predominant indication in those receiving pacemakers. Device implantations were performed in accordance with guideline-recommended indications, with 93.8% Class I and 6.2% Class IIa indications in pacemaker recipients, and 66.6% Class I and 33.4% Class IIa indications in ICD recipients. During follow-up, no device revision was required in 84.8% of patients. Three patients died during follow-up, all of whom had single-chamber ICDs. No complications were observed in 91.3% of patients; the complications identified were limited to infection, nerve injury, and lead dislodgement. The median length of hospital stay was 7 days (Q1–Q3: 5–10). Conclusion: In this study, the demographic characteristics, family history, accompanying symptoms, comorbidities, as well as clinical and follow-up data of pediatric patients who underwent transvenous cardiac rhythm device implantation were evaluated. It was determined that device implantations were performed in accordance with guideline-recommended indications, with 93.8% Class I and 6.2% Class IIa indications in patients receiving pacemakers, and 66.6% Class I and 33.4% Class IIa indications in patients receiving implantable cardioverter-defibrillators (ICDs). During the follow-up period, no device revision was required in 84.8% of patients, and no complications were observed in 91.3%. The findings provide descriptive data on transvenous pacemaker and ICD applications in pediatric patients, thereby contributing to the existing literature