Yüksek basınçlı püskürtmeli yıkayıcılarda verim
Efficiency at the air washer with high pressure water
  1. Tez No: 101029
  2. Yazar: GÖKHAN YENİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. F. TANER ÖZKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Dünya üzerindeki enerji kaynaklarının giderek azalması, bu enerjinin daha ekonomik kullanılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada da; endüstriyel amaçlı kullanılan nemlendiricilerin daha verimli nasıl uygulanacağı araştırılmıştır. Çalışma, endüstriyel alanda en çok uygulaması olan sulu nemlendiricilere benzer şekilde kurulan deney düzeneği ile yapılmıştır. Deneyde kullanılan suyun basıncı arttırılarak, oluşacak su damlacık çaplan küçültülmüştür. Küçülen damlacık çaplan ile artan damlacık sayısı sonucunda artan kütle geçişi yüzeyi ile daha fazla kütle taşmımı olması sağlanmıştır. Kütle geçiş miktanmn artması ile nemlendirilecek olan ortamın daha az su kullanan nemlendirici ve/veya daha az hava ile ekonomik olarak nemlenmesi sağlanacaktır. Nem seviyesi, insan konforu için önemli olduğu kadar endüstride uygulanan üretim yöntemleri ve çeşitli maddelerin depolanması içinde o derece önemlidir. Özellikle kimyasal üretim yapan fabrikalarda ve tekstil işletmelerinde nemin önemi daha da öne çıkmaktadır. Nemin kimyasal reaksiyon hızlarına olan etkisi kimyasal üretim yapan fabrikalar için nemin ne kadar hayati olduğunu açıklamaktadır. Tekstil ve benzeri üretim yapan fabrikalarda da nem ürün kalitesini de etkilemektedir. Nemin az olması durumunda statik elektriklenmeden dolayı istenmeyen çekim kuvvetleri ortaya çıkacaktır. Dokuma yapan makinada oluşacak statik elektriklenme, iplerin birbirine veya makinaya yapışmasına neden olur. Bu yapışmada dokumanın iyi olmaması ile sonuçlanır. Hava çeşitli yöntemlerle nemlendirilebilir. Bunlann içinde en çok kullanılan yöntem sulu nemlendiricilerdir. Sulu nemlendiricilerin yapısı basit, işletim maliyetleri azdır. Sulu nemlendiricilerde hava nemlendirici içine püskürtülen suyla nemlendirilmektedir. Sudan havaya olan kütle geçişi ile havanın nemlenmesi sağlanır. Normalde sulu nemlendiricilerde 3 bar basınçta su kullamlmaktadır. Kullanılan fıskiye çapı 3 mm ile 5 mm arasında değişmektedir. Bu uygulamada oluşacak damlacık çaplan bizim uygulamamıza göre büyük olacağı için kütle geçişi de su yüzeyiyle doğru olarak azalacaktır. Çıkan havanın nemi istenilen düzeyde olmayacaktır. XIYapılan bu çalışmada kütle geçişine etkiyen etkenler fıskiyenin hava akımına göre konumu, su basıncı ve hava hızı değiştirilerek nemlendiriciye giren havanın nemlenme miktarı ölçülmüştür. Su püskürtme basıncı 20 bar g ile 70 bar g arasında hava hızı da 2m/sn ile 3 m/sn arasında değiştirilerek nemlendirici içinden havanın değişimi incelenmiştir. Oluşan su damlacıklarının da nemlendiricinin sonuna konulan damla tutucu yardımıyla kanala geçmesi önlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmayla damla tutucu performansları ölçülmüştür. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since the resources of energy on the world has been decreasing, the need of more economic use of the energy has arisen as a must. In this study, how we can apply industrial humidifiers more efficient is researched. The research was completed with the experiment, in which experimental set-up which is like water based humidifier which is the most applied in the industries. With this set-up, the pressure of water was increased and this resulted the diameters of water mists become smaller. With results of decreasing mists diameters and increasing count of mists, the more mass transfer is provided. Therefore, with the increased mass transfer the usage of water or the usage of air is economically provided in industrial humidifiers. The level of humidity is important for human comfort as well as for production methods in industries and storage of materials with same degree of importance. Especially, it is more important in textil and chemical plants. The effects of humidity to chemical reactions' speed explain why the humidity is crucial for these plants. The humidity level will effect the quality of production in textile plants. In the situation of low humidity level, Static electrification will cause unwanted. Static electrification which will happen in weaving machine will cause strings to sticked to each other or the machine. Hence, the quality of weaving will be one of the low quality. The air can be moisturized with many methods. Of these methods, the most used one is water based humidifiers. The structure of water based humidifiers is basic and its operation cost is low. In these humidifiers, the air is moisturized with water sprayed in the humidifiers. With the mass transfer from water to air, the air is moisturized. Generally, the water is used at the pressure of 3 bar g at humidifiers. Diameter of sprays changes from 3 mm to 5 mm. In this general applications, since occurring mists diameters is bigger than ones of our application, the mass transfer will decreases in parallel to water surface. And resulting humidity level will not be at level of wanted. xniIn this study, the position of spray according to the air system, water pressure and air velocity which are affecting parameters on mass transfer are being altered and difference between inlet and outlet air humiditiy is measured. The pressure of water is increased from 20 bar g to 70 bar g and the air velocity is increased from 2 m/sn to 3 m/ sn. With the function of eliminator positioned at the back of humidifier, occurring ducts from spray water mists are prevented from transferring to the outlet. In addition, the efficiency of eliminators is measured. xrv