Klinik örneklerden izole edilen enterokok suşlarında antibiyotik direnci, biyofilm oluşumu ve virülans genlerinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistance, biofilm formation, and virulence genes in enterococcus strains isolated from clinical samples
- Tez No: 1010305
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Aralık 2024- Haziran 2025 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'na gönderilen çeşitli klinik örneklerden izole edilen toplam 88 Enterococcus izolatı değerlendirilmiş ve tür düzeyinde tanımlama VITEK 2 Compact (bioMérieux, Fransa) otomatize sistemi ile yapılmıştır. Antimikrobiyal duyarlılık testleri disk difüzyon yöntemi ile yapılıp değerlendirilmiştir. Mikrotitre plaka yöntemi ile biyofilm oluşumu belirlenmiştir. Virülans genlerinden asa1, esp, gelE, cylA ve hyl genlerinin varlığı multipleks PCR yöntemi ile araştırılmıştır. 88 Enterococcus izolatının %51'i E. faecalis (Efs), %49'u E. faecium (Efm) olarak tanımlanmıştır. Antibiyotik duyarlılık sonuçlarına göre, Efm izolatlarında direnç oranlarının Efs izolatlarına kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptanmıştır. Vankomisin direnci Efm izolatlarında %14 oranında görülürken, Efs izolatlarında saptanmamıştır. Virülans genlerinden asa1 ve gelE pozitifliği Efs izolatlarında sırasıyla %55,6 ve %73,3 oranında, Efm izolatlarında ise her iki gen için %2,3 oranında bulunmuştur. hyl geni yalnızca Efm izolatlarında %53,5 oranında cylA geni ise yalnızca Efs izolatlarında %11,1 oranında saptanmıştır. esp geni her iki türde de saptanmış olup Efs ve Efm izolatlarında sırasıyla %53,3 ve %69,8 oranında görülmüştür. Biyofilm oluşumu, Efs izolatlarının tamamında (%100) saptanmış; zayıf, orta ve güçlü biyofilm oranları sırasıyla %44,4, %37,8 ve %17,8 olarak belirlenmiştir. Efm izolatlarında biyofilm negatiflik oranı %51,2 olup, zayıf, orta ve güçlü biyofilm pozitiflik oranları sırasıyla %30,2, %16,3 ve %2,3 olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgular, E. faecalis izolatlarının biyofilm oluşturma kapasitesinin daha yüksek olduğunu, E. faecium izolatlarının ise antibiyotik direnci açısından daha yüksek oranlar sergilediğini göstermektedir. Biyofilm oluşumu ve virülans genlerinin varlığı, enterokok enfeksiyonlarının patogenezinde ve tedavi sürecinde önemli rol oynayabilecek faktörler olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 88 Enterococcus isolates obtained from various clinical specimens sent to the Department of Medical Microbiology Laboratory, Mersin University Faculty of Medicine, between December 2024 and June 2025 were evaluated, and species-level identification was performed using the VITEK 2 Compact automated system (bioMérieux, France). Antimicrobial susceptibility testing was carried out and evaluated by the disk diffusion method. Biofilm formation was determined using the microtiter plate method. The presence of the virulence genes asa1, esp, gelE, cylA, and hyl was investigated by multiplex PCR. Of the 88 Enterococcus isolates, 51% were identified as E. faecalis (Efs) and 49% as E. faecium (Efm). According to antimicrobial susceptibility results, resistance rates were significantly higher in Efm isolates compared to Efs isolates. Vancomycin resistance was detected in 14% of Efm isolates, whereas no resistance was observed in Efs isolates. Among the virulence genes, positivity rates of asa1 and gelE were 55.6% and 73.3% in Efs isolates, respectively, while both genes were detected at a rate of 2.3% in Efm isolates. The hyl gene was detected exclusively in Efm isolates at a rate of 53.5%, whereas the cylA gene was detected only in Efs isolates at a rate of 11.1%. The esp gene was identified in both species, with positivity rates of 53.3% in Efs and 69.8% in Efm isolates. Biofilm formation was detected in all Efs isolates (100%), with weak, moderate, and strong biofilm production rates of 44.4%, 37.8%, and 17.8%, respectively. In Efm isolates, the biofilm-negative rate was 51.2%, while weak, moderate, and strong biofilm positivity rates were 30.2%, 16.3%, and 2.3%, respectively. The findings demonstrated that E. faecalis isolates had a higher biofilm-forming capacity, whereas E. faecium isolates exhibited higher antimicrobial resistance rates. Biofilm formation and the presence of virulence genes may play important roles in the pathogenesis and treatment outcomes of enterococcal infections.