Artificial intelligence awareness among youth athletes in basketball academy teams
Basketbol akademi takımlarında yer alan genç sporcuların yapay zekâ farkındalık düzeyleri
  1. Tez No: 1010334
  2. Yazar: BERKE ÖNOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ (YZ) teknolojileri spor alanında giderek daha fazla kullanılmakla birlikte, genç sporcuların yapay zekâ farkındalığına ilişkin çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, Türkiye'de basketbol akademi takımlarında yer alan genç sporcuların yapay zekâ farkındalık düzeylerini incelemeyi ve bu farkındalığın yaş ve yaşanılan şehre göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nicel ve kesitsel bir araştırma deseni kullanılan çalışmada, veriler geliştirilmiş Yapay Zekâ Farkındalık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ve güvenirlik analizlerinin ardından değerlendirmeler toplam farkındalık puanı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonuçları, genç sporcuların orta düzeyde yapay zekâ farkındalığına sahip olduğunu ve yaş grupları arasında anlamlı bir fark bulunmadığını göstermektedir. Buna karşılık, yaşanılan şehre göre anlamlı farklar tespit edilmiş ve Kayseri'de yaşayan sporcuların daha yüksek farkındalık düzeylerine sahip olduğu görülmüştür. Bulgular, genç sporcularda yapay zekâ farkındalığının yaşa bağlı gelişimden ziyade bağlamsal ve deneyimsel faktörler tarafından şekillendiğini göstermekte ve spor ortamlarında bağlama duyarlı eğitsel yaklaşımların önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence (AI) is increasingly integrated into sports; however, research on youth athletes' awareness of AI remains limited. This study examined the level of artificial intelligence awareness among youth basketball players in academy teams in Türkiye and investigated whether awareness differs by age and city of residence. Using a quantitative, cross-sectional survey design, data were collected with a refined Artificial Intelligence Awareness Scale. Following exploratory and confirmatory factor analyses and reliability testing, analyses were conducted using a total awareness score. One-way ANOVA results indicated that youth athletes demonstrate a moderate level of AI awareness, with no significant differences across age groups. In contrast, significant differences were found across cities, with higher awareness levels observed among participants from Kayseri. The findings suggest that AI awareness among youth athletes is shaped primarily by contextual and experiential factors, highlighting the need for context-sensitive educational approaches in youth sports settings.