Ayçiçek ve keten yağı temelli yeni makromonomerlerin sentezlenmesi ve uygulama alanları
Synthesis and applications of sunflowerseed and linseed oil based new macromonomers
  1. Tez No: 101041
  2. Yazar: TAYFUN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. TUNÇER ERCİYES, PROF.DR. YUSUF YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
AYÇİÇEK VE KETEN YAĞI TEMELLİ YENİ MAKROMONOMERLERİN SENTEZLENMESİ VE UYGULAMA ALANLARI ÖZET Yağlar, bitki ve hayvanların genellikle iç yapılarında oluşan, suda çözünmeyen ve ana komponenti trigliseridler olan doğal maddelerdir. Trigliseridler ise yağ asitlerinin gliserinle yaptığı esterlerdir. Trigliserid yağların sanayide değerlendirilmesinde kuruma özellikleri önemlidir. Bunun için yağların doymamışlık dereceleri ve dolayısıyla iyod değerleri temel alınır. İyot indisi 130'tan büyük olan yağlar sınıfına giren Keten Yağı kuruyan bir yağ olarak tanımlanırken, iyot indisi 90-130 arasında olan yağlar sınıfına giren Ayçiçek Yağı ise yan kuruyan bir yağ olarak tanımlanmıştır. Bu yüzden, Keten Yağı, organik yüzey kaplayıcı malzemelerde hammadde olarak daha çok uygulama alanına sahip iken, Ayçiçek Yağı daha ziyade yenilebilir bir yağ olarak kullanılmaktadır Yağlar direkt olarak yüzey kaplayıcı olarak kullanılamadıkları halde çeşitli modifikasyonlardan sonra, kuruma süresi,alkaliye, aside, suya dayanıklılık ve yapışma gibi bazı özellikleri geliştiği için yüzey kaplama uygulamalarında kullanılırlar. Modifîye edilmelerinde en çok kullanılan yöntemler yağların homopolimerizasyon, polimerizasyon ve kopolimerizasyon reaksiyonudur.. Yağların kopolimerizasyonunda kullanılan organik maddeler, a- ve |3- doymamış karboksil bileşikleri, 1, 3 -dienler ve reaktif vinil monomerleridir. a ve p doymamış karboksil bileşikleri, sorbik asit, akrilik asit, metakrilik asit vb. ile bunların ester ve anhidrit türevleridir. 1,3 -dienler grubunda kullanılan en önemli bileşik siklopentadiendir. Son grupta ise stiren ve vinil toluen en çok kullanılan monomerler olarak bilinmektedir. Bu çalışmada, ayçiçek ve keten yağı, metil metakrilat monomeri ile tepkimeye sokulmuş, elde edilen makromonomer ürünlerin stiren monomeri ile kopolimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen kopolimer ürünlerin organik yüzey kaplayıcı olarak kullanılmaları yönünden film özellikleri incelenmiş, bu ürünlerin yüzey kaplama malzemelerinde bağlayıcı olarak kullanılabilir oldukları sonucuna varılmıştır. vı
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS AND APPLICATIONS OF SUNFLOWERSEED AND LINSEED OEL BASED NEW MACROMONOMERS SUMMARY Oils are the natural substances, unsoluble in water, generally found in the inner structures of the plants and the animals and whose main component is triglycerids. Triglycerids are the esters of fatty acids and glycerol. Drying properties are important in the applications of trygliceride oils in industry. For this reason unsaturation degrees and iodine values are taken essentially. While, linseed oil, in the category of the oils whose iodine values are greater than 130, is defined as a drying oil, sunflowerseed oil in the category of the oils having iodine values between 90-130, is defined as a semi-drying oil. For that reason while linseed oil has much more applications as a raw material in organic surface coatings, sunflowerseed oil is widely used as an edible oil. Altough oils can not be directly used as surface coatings, after anumber of modifications they can be used for surface coating applications because of having much more properties such drying time, resistance to alkali, acid, water and adhesion. Organic substances used in the copolymerization of the oils are a and 0 unsaturated carboxyl compounds, 1,3- diens and reactive vinyl monomers, a and 0 unsaturated carboxyl compounds are sorbic acid, acrylic acid, methacrylic acid etc., their esters and anhydride derivatives. The most important compound is cyclopentadien in the 1, 3 - diens category. In the last category styrene and vinyl toluene are known as the most used compounds. In this study sunflowerseed and linseed oil have been reacted first with methyl methacrylate and then the obtained macromonomer products have copolymerized with styrene. Film properties of the obtained copolymer products as organic surface coatings have been examined as binders in the organic surface coating materials. vu