Döşemelik kumaş üreten bir işletmede etkili üretim yönetimi açısından çok amaçlı karar verme
Multiple criteria decision making with respect to effective production management in an upholstery fabric mill
  1. Tez No: 101042
  2. Yazar: AKIN ÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EMEL ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Günümüz dünyasında her alanda kıyasıya bir rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabet şartları, kendisini tekstil sektörü içersinde daha da fazla hissettirmekte ve firmalar, değişen dünya şartlarına ayak uydurabilmek için sürekli olarak kendilerini yenileme ihtiyacını hissetmektedirler. Klasik yönetim tarzlarının günümüzün ağır rekabet koşullarında yetersiz kalması, organizasyonları yeni üretim yönetim sistemlerini uygulamaya teşvik etmektedir. Ancak, firmalar için yeni üretim sistemlerini adapte etmek yalnız başına yeterli değildir. Pazar yapısında sürekliliği sağlayabilmek için üretim yönetimi içersinde etkili karar verebilmenin gerçekleşebilmesi gerekir. Etkili karar verebilme ise, karşılaşılan karar verme uygulamalarında amaçlan mümkün olduğunca optimize edebilmek ile mümkün olabilir. İşte bu amaçla, çalışmanın birinci bölümünde, üretim yönetiminin ve karar vermenin temel bileşenlerine, klasik ve yeni üretim yönetimi sistemlerine, üretim yönetimi ile karar vermenin ilişkisine değinilmektedir. İkinci bölümde ise, yeni gelişmekte olan stratejik üretim yönetim sistemlerine yer verilmektedir. Üçüncü bölümde, uygulamanın yapıldığı işletme tanıtıldıktan sonra, çok amaçlı karar verme yöntemlerine avantajlı ve dezavantajlı yönleriyle değinilmektedir. Bu yöntemlerden“ELECTRE”ve“doğrusal hedef programlaması”yöntemlerine daha geniş yer verilmiştir. Bu bölümün sonunda da, uygulamanın esas alındığı döşemelik kumaş işletmesindeki karar bileşenlerinin sınıflandırması yapılmıştır. Dördüncü bölümde, döşemelik kumaş için yapılan sınıflandırmadaki etkili kriterler kullanılarak, Electre yöntemi ve doğrusal hedef programlaması yöntemi üzerinde uygulamalar şekillendirilmektedir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise, yapılan literatür ve uygulama çalışmalarının sonuçları tartışılmakta ve çeşitli öneriler sunulmaktadır. vıu
Özet (Çeviri)
MULTIPLE CRITERIA DECISION MAKING WITH RESPECT TO EFFECTIVE PRODUCTION MANAGEMENT IN AN UPHOLSTERY FABRIC MILL SUMMARY There is a huge competitiveness in all industrial areas of today's world. This competitiveness is seen more powerful in the textile industry than the others and most of the firms feel to renew itself continuously to catch the changing world conditions. In today's strong competitiveness conditions, the classic management systems don't cover the organisations and this function leads to them to adapt the new techniques. However, it is not enough to adapt them and it must be made an effective decision making in all levels of organisation to continue the market share. This effective decision making can be accomplished with the optimising of different aims. For this purpose, in the first chapter, I touch on the elements of production management and decision making, the classical and new production management systems and the relationship between production management and decision making. In the second chapter, the new developing production management systems are examined. In the third chapter, after the introduction of practised firm, it is considered the positive and negative ways of multiple criteria decision making. The“ELECTRE”and“linear goal programming”methods are examined more comprehensively than the other methods. At the end of this section, the categorisation of decision making elements of practised firm is done. In the fourth chapter, the examples are designed on the Electre and the linear programming methods with using the effective criterions of upholstery fabric manufacture. In the last chapter, the results of practices are discussed for the firm and some suggestions are put forward. IX