Banka açısından inşaat firmalarının kredi analizi
Credit process of construction firms in a bank
  1. Tez No: 101043
  2. Yazar: FATİH ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA GÖNENLİ, PROF.DR. DOĞAN SORGUÇ, PROF.DR. MEHMET BOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE BANKA İLİŞKİLERİ ÖZET Sanayileşme sürecini henüz tamamlamamış olan Türkiye için, inşaat sektörü son derece önemlidir. Toplam ekonomiden aldığı büyük payla, yarattığı katma değer ve.istihdam ile Türkiye ekonomisinin vazgeçilmez dinamiklerindendir.Kamu yatırımlarının yanısıra son yıllarda özel sektörde de görülen büyük inşaat yatırımları, sektörde, finansman kaynaklarının daha önemli hale getirmiştir. Genelde kısıtlı özkaynak yapısına sahip inşaat firmaları, işverenin, istihkak ödemelerini geciktirmesi veya aksatması durumunda, finansman kaynağı yaratmakta güçlük çekmektedirler. Bu noktada ortaya çıkan nakit kredi ihtiyacı firmanın kısa süreli finasman ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Ayrıca yoğun olarak teminat mektubu kullanan sektör, bankalarla çok sıkı bir kredi ilişkisi içerisindedir. Sektörde kullanılan teminat mektuplarının, uzun süre işverende kaldığı ve kredi riskinin yıllarca devam ettiği gözönüne alınırsa, inşaat firmalarının, bankalar için riskli müşteriler olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden bankalar, inşaat firmalarının kredi değerlendirmelerinde diğer sektörlerden farklı kriterlerle hareket ederler. Bu çalışmada; bankaların, inşaat firmalarının kredi değerlendirmelerinde nelerin üzerinde durduklarını anlatılmaktadır. Yazarın inşaat sektörü deneyimi, bankacılık yaşamında kendisine oldukça yardımcı olmuş ve kredi değerlendirmelerine farklı bir gözle bakabil mistir. Yapılan bu çalışmada, inşaat firmalarının bankalar nezdinde kredi değerliliklerini arttı rabi I meleri için, hangi soruların cevaplarını bulmaları gerektiği anlatılmıştır. İlk bölümde, kredinin genel tanımı üzerinde durulmuş ve firmaların neden krediye ihtiyaç duyabilecekleri irdelenmiştir. İkinci bölümde ise, kredi sürecinin aşamaları incelenmiştir. Finansal analiz üzerinde durularak, firmaların mali verilerinde nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, bankaların kredi değerlendirmelerinin içinde hangi bilgilerin yer aldığına değinilmiştir. Son bölümde ise inşaat sektörünün özellikleri belirtilerek, bankaların inşaat firmalarının kredi değerlendirmelerinde üzerinde durdukları noktalar belirtilmiştir. Bütün değerlendirmeleri bankacı gözüyle yapmış olup, bu değerlendirmelerin inşaat firmalarına ışık tutması ve banka nezdindeki kredi değerliliklerini yükseltmeleri beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
CREDIT PROCESS OF CONSTRUCTION FIRMS SUMMARY In developing countries like Turkey, civilization period has not been completed yet. Construction investments of goverment and the private sector is still taking the greatest pie from the total economy. Creating labor opportinuties and additional economic values has brought the sector to an unavoidable sector of the Turkish economy. Because of the big projects in the sector, financial sources have became more significant in recent years. Generally most of the concractor firms are personel firms having a restricted capital. Therefore these firms face difficulties to create financial sources when the employer of the project delayed the payment. At this point cash credit need occurs for the firm to continue the project. Furthermore the usage of credit letters in the sector results a close relationship with the bank. Construction sector has potential risks when examined from the side of the bank. The letter of credits given by the bank are in the hand of the employer for a long time and the bank carries the credit risk untill the completion of the project. Therefore the bank examines the contractor firms on different criterias to determine their credibility. In this study, which factors are effective to determine the credibility of the contractor firms and how the bank decides the credibility has been explained. In the light of the Author's experiences in construction sector and banking, the process of credit analysis in a bank has been studied in details. In this study not only the credit analysis in a bank has been examined but also the answers of the questions on increasing the credibility of the contractor firms has been given. In the first section, the definition of credit has been given and the reasons for the need of credit have been explained. In the second section, the steps of credit analysis have been described. In addition financial analysis has been explained and the important points of the financial tables have been emphasized. In the third section, the process of credit analysis in a bank has been analyzed. In the last section, the properties of the construction sector have been told and the important points seen by the Author have been advised. In conclusion, all the determinations have been made by a banker vision. Hopefully it is expected that contractor firms increase their credibility in aspect of the bank with the light of this study.