Depremle ilgili rivayetlerin değerlendirilmesi (Süyûtî'nin Keşfü's-Salsale an Vasfi'z-Zelzele eseri özelinde)
An evaluation of narrations regarding earthquakes (A study on al-Suyuti's Kashf al-Salsala 'an Wasf al-Zalzal)
- Tez No: 1010436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Celâlüddîn es-Süyûtî'nin Keşfü's-Salsale eserinde geçen deprem ile ilgili hadisleri tespit etmek ve sistematik bir şekilde bir araya getirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada toplam 45 hadis tespit edilmiş olup bunlardan 24'ü merfû niteliğindedir. Süyûtî'nin eserinde naklettiği rivayetlerin bir kısmı klasik hadis kaynaklarında yer alırken bir kısmı da zayıf veya mevzu niteliği taşımaktadır. Süyûtî bu rivayetlerin tümünü eserine almıştır. Çalışmada öncelikle eserde yer alan depremle ilgili rivayetler tespit edilmiş ardından tek tek tahrîc edilerek Kur'ân, sünnet, akıl, bilim ve tarihi veriler ışığında değerlendirilmiş ve sıhhatleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Rivayetlerin bir kısmı kıyametle ilişkili iken, diğerleri uyarı ve ikaz niteliği taşımaktadır. Bu bağlamda, Süyûtî'nin aktardığı rivayetlerin doğal olaylar karşısında birey ve toplumların tedbir almasının önemine de işaret ettiği de söylenebilir. Zira gerekli önlemler alınmadığında bu olaylar felakete dönüşerek ciddi kayıplara yol açabilmektedir. Araştırmada ulaşılan neticeye göre tespit edilen 45 hadisten bir kısmının Kütüb-i Sitte gibi klasik hadis kaynaklarında yer aldığı, büyük bir kısmının yalnızca diğer klasik hadis eserlerinde yer aldığı görülmüştür. Çalışma Süyûtî'nin deprem rivayetlerini hem tarihsel hem dini çerçevede değerlendirme yaklaşımını ortaya koymakta ve ilgili hadislerin tahrîc ve sıhhat durumunu akademik bir biçimde sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of identifying and systematically compiling the hadiths related to earthquakes found in Jalal al-Din al-Suyuti's Kashf al-Salsala. A total of 45 hadiths were identified in the research, 24 of which are classified as marfu (attributed directly to the Prophet). While some of the narrations cited by al-Suyuti are included in classical hadith sources, others are considered weak (daif) or fabricated (mawdu). Al-Suyuti included all of these narrations in his work. In the study, the earthquake-related narrations in the text were first identified, then individually traced (takhrij) and evaluated in light of the Quran, the Sunnah, reason, scientific data, and historical evidence, with an attempt to determine their authenticity. Some of the narrations are related to the Day of Judgment, while others serve as warnings and admonitions. In this context, it can also be said that the narrations transmitted by al-Suyuti point to the importance of individuals and societies taking precautions against natural events. Otherwise, such events may turn into disasters and lead to serious losses. According to the findings of the study, some of the 45 identified hadiths are found in major classical collections such as the Kutub al-Sitta, while a significant portion appears only in other classical hadith works. The study presents al-Suyuti's approach to evaluating earthquake narrations within both a historical and religious framework and aims to academically demonstrate the takhrij and authenticity status of these hadiths.