Okul öncesi öğretmenlerinin fiziksel okuryazarlık farkındalıklarının hareket etkinliklerine yansımaları
Reflections of preschool teachers' awareness of physical literacy on movement activities
- Tez No: 1010461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin fiziksel okuryazarlık ve hareket etkinliklerine ilişkin görüşlerini belirlemek; öğretmenlerin günlük yaşamlarındaki fiziksel etkinlik alışkanlıklarının sınıf içi hareket etkinliklerine yansımalarını incelemektir. Ayrıca hareket etkinliklerinin çocukların gelişimine etkisine yönelik öğretmen görüşleri ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu, İzmir ilinin merkez ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokulu ve anasınıflarında görev yapan, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilmiş 20 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bulgular, öğretmenlerin fiziksel okuryazarlık kavramına ilişkin farkındalıklarının sınırlı olduğunu ve kavramı çoğunlukla hareket becerileri ile fiziksel gelişim bağlamında değerlendirdiklerini göstermiştir. Öğretmenlerin kişisel fiziksel aktivite alışkanlıklarının sınıf içi hareket etkinliklerine yönelik yaklaşımlarına yansıdığı; bu etkinlikleri çocukların gelişimlerini destekleyen önemli bir uygulama olarak gördükleri belirlenmiştir. Araştırma; erken çocukluk döneminde fiziksel okuryazarlığın hareket becerilerinin yanı sıra öz güven, beden farkındalığı ve yaşam boyu aktif kalma motivasyonu ile birlikte ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine preschool teachers' views on physical literacy and movement activities; and to examine how teachers' physical activity habits in their daily lives are reflected in in-class movement activities. Additionally, the study addresses teachers' views on the impact of movement activities on children's development and the challenges encountered in practice. The study employed the basic qualitative research design among qualitative research designs. The study group consisted of 20 preschool teachers working in kindergartens and preschool classes affiliated with the Ministry of National Education in the central districts of Izmir, selected using a convenience sampling method. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using thematic analysis. The findings indicate that teachers' awareness of the concept of physical literacy is limited and that they primarily evaluate the concept within the context of motor skills and physical development. It was determined that teachers' personal physical activity habits influence their approach to in-class movement activities; they view these activities as an important practice that supports children's development. The study highlights the need to address physical literacy in early childhood not only in terms of motor skills but also in conjunction with self-confidence, body awareness, and motivation to remain active throughout life.