Farklı eğitim modellerine tabi olan 6 yaş grubu çocukların anaokulu mekanlarını renklendirme eğilimlerinin analizi
Analysis of the tendency of 6-year-old children subject to different educational models to color preschool spaces
- Tez No: 1010464
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZİN HATİCE TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Montessori ve MEB eğitim modellerini deneyimleyen okul öncesi çocuklarının mekânsal renk farkındalıklarını ve renk tercihlerini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırma, çocukların öğrenme ortamlarına ilişkin algılarını doğrudan ifade edebilmelerini amaçlayan katılımcı tasarım yaklaşımı temel alınarak kurgulanmıştır. Araştırmada 9 Montessori ve 18 MEB öğrencisine, kendi sınıf ve bahçelerinin renksiz çizimleri verilmiş ve 3 ana, 3 ara renk ile bu mekânları yeniden renklendirmeleri istenmiştir. Çocukların kullandığı renkler, gerçek mekân renkleriyle karşılaştırılarak 0–1–2 puanlı bir uyum sistemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, çocukların genel olarak hem iç mekânı hem de dış mekânı düşük düzeyde gerçekçi renklendirdiklerini, ancak bahçe çizimlerinde iç mekâna kıyasla daha yüksek uyum bulunduğunu göstermiştir. Gruplar arası karşılaştırmada iç mekân uyumu anlamlı farklılık göstermemiş, buna karşın bahçe renklendirmesinde MEB grubunun Montessori grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı biçimde daha yüksek uyum sergilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study compares the spatial color awareness and color preferences of preschool children who have experienced Montessori and MEB educational models. The research was designed based on a participatory design approach aimed at enabling children to directly express their perceptions of their learning environments. In the study, 9 Montessori and 18 MEB students were given colorless drawings of their classrooms and gardens and asked to recolor these spaces using 3 primary and 3 secondary colors. The colors used by the children were compared with the actual colors of the spaces and evaluated using a 0–1–2 point harmony system. The findings showed that, in general, children colored both the interior and exterior spaces with low levels of realism, but that there was a higher degree of harmony in the garden drawings compared to the interior drawings. In the intergroup comparison, indoor harmony did not show a significant difference, but in garden coloring, the MEB group showed statistically significantly higher harmony than the Montessori group.