Yanık tedavisi gören çocukların pansuman ağrısını azaltmada kılavuz hayal yöntemi
The guided imagery method in reducing dressing pain in children undergoing burn treatment
- Tez No: 1010469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BULDUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hemşirelik, Child Health and Diseases, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yanık pansumanı uygulanan çocuklarda KHY ağrı, korku ve anksiyete düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan bir ilde yer alan kamu hastanesinin yanık ünitesinde, Haziran 2024 – Haziran 2025 tarihleri arasında ön test-son test kontrol gruplu deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini yanık ünitesinde tedavi gören çocuklar oluşturmuş, yapılan güç analizi (G*Power) sonucunda minimum 78 katılımcının yeterli olacağı belirlenmiştir. Ancak olası veri kayıplarını önlemek amacıyla araştırma 80 çocuk ile tamamlanmıştır. Katılımcılar basit rastgele randomizasyon yöntemi ile deney ve kontrol gruplarına atanmıştır (deney: n=40, kontrol: n=40). Deney grubuna yanık pansumanı sırasında KHY uygulanırken, kontrol grubuna rutin bakım uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Çocuk Tanıtıcı Bilgi Formu, Wong Baker Yüzler Ağrı Ölçeği (WBFS), Görsel Analog Skala (VAS) ve Venham Anksiyete Değerlendirme Resim Ölçeği (VADRÖ) kullanılmış, elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. İşlem öncesinde deney ve kontrol grubundaki çocukların WBFS, VAS ve VADRÖ puanlarının benzer olduğu belirlenmiştir. İşlem sonrasında ise deney grubundaki çocukların ağrı, korku ve anksiyete puanlarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde azalma olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p<0.05). Araştırma bulguları doğrultusunda, KHY yanık pansumanı uygulanan çocuklarda ağrı, korku ve anksiyete düzeylerini azaltmada etkili bir non-farmakolojik yöntem olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu yöntemin çocukların dikkatini ağrı uyaranından uzaklaştırarak zihinsel rahatlama sağladığı ve işlem sürecini daha tolere edilebilir hale getirdiği düşünülmektedir. Sonuç olarak, pediatrik hastalarda ağrı, korku ve anksiyete yönetimine yönelik bakım uygulamalarında KHY kullanılması, bu konuda sağlık profesyonellerine yönelik eğitim programlarının geliştirilmesi ve yöntemin klinik uygulamalarda yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of the guided imagery method on pain, fear, and anxiety levels in children undergoing burn dressing. The study was conducted as a pre-test-post-test control group experimental study in the burn unit of a public hospital located in a province in the Eastern Anatolia Region between June 2024 and June 2025. The study population consisted of children receiving treatment in the burn unit. A power analysis (G*Power) determined that a minimum of 78 participants would be sufficient. However, to prevent possible data loss, the study was completed with 80 children. Participants were assigned to experimental and control groups using a simple randomization method (experimental: n=40, control: n=40). In the experimental group, the visualization guide method was applied during burn dressing, while the control group received routine care. The Child Demographic Information Form, Wong Baker Faces Pain Scale (WBFS), Visual Analog Scale (VAS), and Venham Anxiety Assessment Picture Scale (VADRÖ) were used as data collection tools in the study, and the obtained data were analyzed using appropriate statistical methods. Before the procedure, it was determined that the WBFS, VAS, and VADRÖ scores of the children in the experimental and control groups were similar. After the procedure, a significant decrease in pain, fear, and anxiety scores was observed in the children in the experimental group compared to the control group, and this difference was statistically significant (p<0.05). Based on the research findings, it was concluded that the visualization guide method is an effective non-pharmacological method in reducing pain, fear, and anxiety levels in children undergoing burn dressing. It is thought that this method provides mental relaxation by diverting children's attention from the pain stimulus and makes the procedure more tolerable. In conclusion, it is recommended that the visualization guide be used in care practices for managing pain, fear, and anxiety in pediatric patients, that training programs for healthcare professionals be developed on this subject, and that the method be disseminated in clinical practice.