Pilates yapan non-spesifik omurga problemli olgularda omurga manipülasyonlarının etkisi
The effect of spinal manipulations on patients with nonspecific spinal problems doing pilates
  1. Tez No: 1010470
  2. Yazar: MERVE ÖZUFACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CIMBIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Pilates egzersizleri ve omurga manipülasyonları, non-spesifik omurga problemlerinin konservatif tedavisinde klinik uygulamalarda yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Bu çalışmanın amacı, pilates yapan non-spesifik omurga problemli olgularda omurga manipülasyonlarının ağrı, denge, esneklik ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Non-spesifik omurga problemleri nedeniyle başvuran 18–70 yaş aralığındaki toplam 40 danışan çalışmaya dâhil edilmiştir. Katılımcılar rastgele pilates grubu (n=20) ve pilates ile omurga total vücut manipülasyon grubu (n=20) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki gruba da haftada 2 gün, 50 dakika olmak üzere toplam 8 seans uygulanmış; bir grup yalnızca pilates, diğer grup ise pilates ile birlikte omurga-total vücut manipülasyonu programına alınmıştır. Tüm değerlendirmeler program öncesi ve sonrası yapılmış olup, başlangıç ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Program sonrası değerlendirmelerde, reformer Pilates manipülasyon grubunda ağrı düzeyinin anlamlı derecede daha düşük olduğu saptanmıştır (p<0,05). Esneklik parametrelerinden sol gövde lateral fleksiyon, servikal rotasyon ve pektoral majör kısalık ölçümlerinde manipülasyon grubu lehine anlamlı farklar bulunmuştur (p<0,05). Ayrıca Y Balans Testi posteromedial yön farkı ile SF-36 yaşam kalitesi ölçeğinin genel sağlık ve fiziksel rol gücü alt boyutlarında manipülasyon grubunda anlamlı iyileşmeler gözlenmiştir (p<0,05). Sonuç olarak, pilates egzersizlerine eklenen omurga manipülasyonlarının non-spesifik omurga problemli bireylerde özellikle ağrı azaltımı ve esneklik kazanımı üzerinde ek fayda sağladığı, bazı denge ve yaşam kalitesi parametrelerini desteklediği görülmüştür. Bu bulgular, klinik uygulamalarda egzersiz temelli yaklaşımların manuel terapi yöntemleriyle birlikte kullanılmasının etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pilates exercises and spinal manipulations are commonly used methods in clinical practice for the conservative treatment of non-specific spinal problems. The aim of this study was to investigate the effects of spinal manipulations on pain, balance, flexibility, and quality of life in patients with non-specific spinal problems who practiced Pilates. A total of 40 clients aged 18–70 years who presented with non-specific spinal problems were included in the study. Participants were randomly divided into two groups: a reformer Pilates group (n=20) and a reformer pilates total body spinal manipulation group (n=20). Both groups received a total of 8 sessions, 2 days a week, for 50 minutes each; one group received only reformer Pilates, while the other group received reformer Pilates along with a total spinal body manipulation program. All assessments were performed before and after the program, and no significant difference was found between the groups in baseline measurements (p>0.05). Post-program evaluations revealed significantly lower pain levels in the reformer Pilates +manipulation group (p<0.05). Significant differences were found in left trunk lateral flexion, cervical rotation, and pectoral major shortening measurements in favor of the manipulation group (p<0.05). Furthermore, significant improvements were observed in the Y Balance Test posteromedial difference and the general health and physical role strength sub-dimensions of the SF-36 quality of life scale in the manipulation group (p<0.05). In conclusion, it was observed that spinal manipulations added to reformer Pilates exercises provide additional benefits, particularly in pain reduction and flexibility gain, and support some balance and quality of life parameters in individuals with non-specific spinal problems. These findings suggest that the use of exercise-based approaches in conjunction with manual therapy methods can be effective in clinical practice.