Çocuklarda ön diş çapraz kapanış tedavisinde akrilik ve şeffaf plakların etkinliği ve bu tedavilerin yaşam kalitesine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of acrylic appliances and clear aligners for the treatment of anterior crossbite in children and their impact on quality of life
- Tez No: 1010479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜNGÖR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Karma dişlenme döneminde görülen dişsel ön çapraz kapanışın (AC) tedavisinde, şeffaf plaklar ve labiolingual yaylı Hawley (LH) apareylerin etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Sagital planda en az bir daimi keser dişinde dişsel AC görülen, 7-12 yaş aralığında, 30 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma grupları; şeffaf plaklar (Grup A) ve LH aparey (Grup B) ile tedavi edilecek 15'er hastadan oluşmaktadır. Değerlendirme ölçütleri; tedavi süresi, sefalometrik ölçümler, analog ve dijital model analizi, ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi olarak belirlenmiştir. Dijital ve analog model analizlerinin uyumu Bland-Altman analizi ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan tüm hastalarda AC başarıyla düzeltilmiştir. Grup B'nin ortalama tedavi süresi (48,4±27), Grup A'ya (96,3±22,7) göre önemli ölçüde daha kısadır (p=0.00). Grup A'da tedavi sonrası U1-NA açısı 5,9°, overjet 4 mm artış gösterirken, Grup B'de ise U1-NA açısı 7,7° ve overjet 4,2 mm artış göstermiştir (p=0,00). Sefalometrik ölçümlerin tedavi öncesi ve sonrasındaki değişimleri gruplar arasında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Grup A'nın analog model analizinde, insizal ve gingival ark derinliği (sırasıyla; 2,6, 1,17, p=0,00) artış gösterirmiştir. Grup B'deki ark parametrelerinde ve Gruplar arasında COHİP-SF19 skorlarında anlamlı bir değişiklik olmamıştır (p>0,05). Bland-Altman analizine göre dijital ve analog analiz yöntemleri uyumlu bulunmuştur. Sonuç: Karma dişlenmede görülen dişsel AC, kısa sürede her iki grupta da başarıyla tedavi edilmiştir. Ancak, LH aparey ile tedavi süresi şeffaf plaklara göre anlamlı düzeyde daha kısa bulunmuştur. Tedavi yöntemlerinin çocukların yaşam kalitesi üzerinde benzer etkiler oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim was to compare the efficacy of clear aligners and labiolingual spring Hawley (LH) in the treatment of dental anterior crossbite (AC) in the mixed dentition. Method: Thirty patients aged between 7-12 years who presented with dental AC in at least one permanent incisor in the sagittal plane were included in the study. The study groups each consisted of 15 patients treated with either clear aligners (Group A) or the LH (Group B). The main evaluation criteria included duration of treatment, cephalometric measurements, analogue/digital model analyses and oral health-related quality of life. The agreement between digital and analogue model analyses was evaluated by Bland-Altman analysis. Results: AC was successfully corrected in all patients. The mean treatment duration for Group B (48.4±27) was significantly shorter than that for Group A (96.3±22.7) (P=0.00). In Group A, the U1-NA° increased by 5.9° and the overjet by 4 mm after treatment (p=0.00). Similarly, in Group B, the U1-NA° increased by 7.7° and the overjet by 4.2 mm (p=0.00). When the changes in cephalometric measurements before and after treatment were compared between the groups, no significant differences were observed (p>0.05). In the analogue model analyses of Group A, both incisal and gingival arch depths showed significant increases (2.6 mm and 1.17 mm, respectively, p=0.00). No significant changes were observed in arch parameters for GroupB and COHIP-SF19 scores between the groups (p>0.05). According to the Bland-Altman analysis, the digital and analogue analysis methods were compatible. Conclusion: Dental AC observed during the mixed dentition period was successfully treated in both groups within a short period. However, the treatment duration was significantly shorter with the LH appliance than with clear aligners. The treatment methods were found to have similar effects on children's quality of life.