Farklı tip hareketli aparey kullanan çocuklarda oral mikrofloranın ve tükürük parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of oral microflora and salivary parameters in children using different types of removable appliances
- Tez No: 1015450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜNGÖR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, farklı iki tip hareketli aparey kullanan hastalarda, bu apareylerin periodontal sağlığa, dental plak kolonizasyonuna ve aynı zamanda hastaların tükürük, pH'ı, akış hızı, tamponlama kapasitesine olan etkisini tespit etmektir. Yöntem: Yaşları 7-12 yaş aralığında toplam 30 çocuk hastaya 15'i şeffaf plak (Grup A), 15'i labiolingual yaylı hawley (Grup B) olmak üzere toplam 30 aparey ile ön çapraz kapanış tedavisi yapıldı. Hastaların klinik muayenesinde diş çürüğü durumları DMFT ve dft indeksi ile, periodontal sağlık durumları sondlamada cep derinliği ölçümleri; plak, gingival ve sondlamada kanama indeksleri ile değerlendirildi. Ayrıca, tükürük ve dental plak örnekleri alınarak tükürük parametreleri ve plağın mikrobiyolojik yapısı incelendi. Tüm bu işlemler her hasta için; tedavi başlamadan önce ve tedavi bitiminde olmak üzere 2 farklı zaman diliminde yapıldı. Elde edilen sonuçlar SPSS (SPSS Statistics v23.0 for Windows, Chicago, IL, ABD) programı ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Grup A'da tedavi başlangıç ve bitim değerleri karşılaştırıldığında plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ) ve S. mutans sayısında anlamlı artış saptanırken, tükürük tamponlama kapasitesinde ve C. albicans sayısında anlamlı azalma saptandı (p<0,05). Grup B'de tedavi başlangıç ve bitim değerleri karşılaştırıldığında uyarılmamış ve uyarılmış pH değerleri anlamlı artarken, S. mutans sayısında anlamlı azalma gözlendi (p<0,05). Grup A ve Grup B'nin başlangıç ve bitim değerlerinin değişimleri karşılaştırıldığında Pİ ve Gİ değerleri Grup A'de anlamlı artarken, uyarılmış akış hızı değerleri ise Grup B'de anlamlı artmıştır(p<0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonucunda Grup A'da Pİ ve Gİ değerleri anlamlı olarak Grup B'ye göre yüksek bulunduğundan çocuk yaş grubunda kısa sürede (ortalama yaklaşık 3,5 ay) şeffaf plak tedavisinin oral hijyeni olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir. Akrilik içeren hareketli bir apareyle şeffaf plakların karşılaştırıldığı bir çalışmaya daha önce rastlanmamıştır. Bu sebeple çalışmamız literatüre katkı sağlayacaktır. Ancak iki aparey grubunun karşılaştırılacağı, katılımcı sayısı yüksek yeni çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to determine the effect of two different types of removable appliances on periodontal health, dental plaque colonization, as well as saliva, pH, flow rate, and buffering capacity of the patients. Method: A total of 30 pediatric patients aged 7-12 years were treated with a total of 30 appliances including 15 clear aligners (Group A) and 15 labiolingual spring hawleys (Group B). In the clinical examination of the patients, dental caries status was evaluated by DMFT and dft index, periodontal health status was evaluated by probing pocket depth measurements and plaque, gingival and probing bleeding indices. In addition, saliva and dental plaque samples were taken and salivary parameters and microbiologic structure of plaque were analyzed. All these procedures were performed in 2 different time periods for each patient; before and after the treatment. The results were statistically evaluated using SPSS (SPSS Statistics v23.0 for Windows, Chicago, IL, USA). Results: In Group A, there was a significant increase in plaque index (PI), gingival index (GI) and S. mutans count, while there was a significant decrease in salivary buffering capacity and C. albicans count (p<0.05). In Group B, unstimulated and stimulated pH values increased significantly, while the number of S. mutans decreased significantly (p<0.05). When the changes in the initial and final values of Group A and Group B were compared, PI and GI values increased significantly in Group A, while the stimulated flow rate values increased significantly in Group B (p<0.05). Conclusion: As a result of our study, PI and GI values were significantly higher in Group A compared to Group B, and it was determined that clear aligner treatment in a short period of time (approximately 3.5 months on average) negatively affected oral hygiene in the pediatric age group. A study comparing clear aligners with an acrylic-containing removable appliance has not been found before. Therefore, our study will contribute to the literature. However, it is recommended to conduct new studies with a high number of participants in which two appliance groups will be compared.