1500 gr altındaki koryoamnionitli hastalarda prematüre morbiditelerinin araştırılması
Evaluation of prematuriry-related morbidities in infants<1500 g born to mothers with chorioamnionitis
  1. Tez No: 1010485
  2. Yazar: DİLŞAH ZORKUN SAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZALKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Çalışmanın amacı, 1500 gram altındaki prematüre bebeklerde koryoamnionit varlığının neonatal morbiditeler ve prognoz üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Ayrıca koryoamnionitin prematüriteye eşlik eden risk faktörleri ve klinik sonuçlar üzerindeki rolünün ortaya konulması hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma retrospektif kohort bir çalışma olup, SBÜ Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2020–Ocak 2025 tarihleri arasında izlenen 1500 gram altındaki prematüre bebekler dahil edilmiştir . Olgular koryoamnionit varlığına göre gruplandırılarak demografik özellikler, klinik bulgular ve neonatal morbiditeler karşılaştırılmış; ilişkili faktörlerin belirlenmesi için uygun istatistiksel analizler uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmada koryoamnionit sıklığı %8,81 olarak saptanmış olup, bu gruptaki bebeklerin daha düşük gestasyon haftası ve doğum ağırlığına sahip olduğu ve neonatal morbiditelerin belirgin olarak arttığı gösterilmiştir. Düzeltme analizleri sonrasında birçok ilişkinin prematürite ile ilişkili olduğu görülmekle birlikte, invaziv ventilasyon süresi, bronkopulmoner displazi, nekrotizan enterokolit, geç sepsis, PDA tedavi gereksinimi ve erken dönemde transfüzyon ihtiyacı ile olan ilişkilerin devam ettiği saptanmıştır. SONUÇ: Koryoamnionit, prematüre bebeklerde artmış morbidite ile ilişkili olmakla birlikte bu etkinin büyük ölçüde prematürite ile iç içe olduğu görülmektedir. Bununla birlikte bazı klinik sonuçlar üzerindeki devam eden etkisi, koryoamnionitin inflamatuvar süreçler aracılığıyla neonatal prognozu etkileyen, zayıf ancak klinik olarak anlamlı bir risk faktörü olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study was to evaluate the impact of chorioamnionitis on neonatal morbidities and prognosis in preterm infants with a birth weight below 1500 grams. Additionally, it was aimed to investigate the role of chorioamnionitis in risk factors associated with prematurity and clinical outcomes. METHODS: This retrospective cohort study included preterm infants with a birth weight below 1500 grams who were followed in the Neonatal Intensive Care Unit of SBÜ Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between January 2020 and January 2025. The cases were grouped according to the presence of chorioamnionitis, and demographic characteristics, clinical findings, and neonatal morbidities were compared; appropriate statistical analyses were performed to identify associated factors. RESULTS: The frequency of chorioamnionitis was found to be 8.81%, and infants in this group had significantly lower gestational age and birth weight, along with a marked increase in neonatal morbidities. Although many associations were attributed to prematurity after adjustment analyses, the relationships with duration of invasive mechanical ventilation, bronchopulmonary dysplasia, necrotizing enterocolitis, late-onset sepsis, need for PDA treatment, and early transfusion requirement remained significant. CONCLUSION: Chorioamnionitis is associated with increased neonatal morbidity in preterm infants; however, this effect appears to be largely intertwined with prematurity. Nevertheless, the persistence of its effects on certain clinical outcomes suggests that chorioamnionitis may act as a weak but clinically relevant independent risk factor influencing neonatal prognosis through inflammatory mechanisms.