Fen bilimleri dersinde animasyon destekli öğretimin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamalarına ve tutumlarına etkisi
The effect of animation-assisted instruction in science lessons on the conceptual understanding and attitudes of 3rd grade primary school students
- Tez No: 1010484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA COŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, ilkokul 3. sınıf Fen Bilimleri dersi“Maddeyi Tanıyalım”ünitesinde animasyon destekli öğretimin öğrencilerin kavramsal anlamaları ve fen bilimleri dersine yönelik tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Fen Bilimleri dersi, öğrencilerin temel kavramları anlamlandırmaları ve günlük yaşamla ilişkilendirmeleri açısından önemlidir. Ancak“madde”,“hâl değişimi”,“katı”,“sıvı”ve“gaz”gibi kavramların soyut olması, öğretim sürecinde güçlükler yaratmaktadır. Bu nedenle animasyonların bu kavramların öğretimine katkısı araştırılmıştır. Araştırmada ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde aynı okulda öğrenim gören 3. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Veriler, yapılandırılmış grid testleri, Fen Bilimleri dersine yönelik tutum ölçeği ve yarı yapılandırılmış mülakatlar aracılığıyla toplanmıştır. Uygulama altı hafta sürmüş; deney grubunda animasyon destekli öğretim uygulanırken kontrol grubunda geleneksel öğretim sürdürülmüştür. Bulgular, animasyon destekli öğretimin öğrencilerin kavramsal anlamalarını geliştirmede etkili olduğunu göstermiştir. Deney grubunun son test puanları anlamlı düzeyde artmış ve kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur. Buna karşılık, tutum ölçeği puanlarında gruplar arasında anlamlı fark belirlenmemiştir. Mülakat sonuçları ise öğrencilerin animasyonları dikkat çekici ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı bulduklarını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, animasyon destekli öğretimin özellikle soyut kavramların öğretiminde etkili olduğu, ancak kısa süreli uygulamaların öğrencilerin derse yönelik tutumları üzerinde sınırlı etki oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of animation-supported instruction on primary school 3rd-grade students' conceptual understanding and their attitudes toward the Science course were investigated within the“Let's Learn About Matter”unit. The Science course is important for helping students make sense of basic concepts and relate them to daily life. However, abstract concepts such as matter, state changes, solid, liquid, and gas may create difficulties for young learners. Therefore, the study examined the effectiveness of animations in teaching these concepts. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used. The sample consisted of 3rd-grade students studying at the same school in the Bahçelievler district of Istanbul. Data were collected through structured grid tests, an attitude scale toward Science, and semi-structured interviews. The intervention lasted six weeks. In the experimental group, animation-supported instructional activities were implemented, while the control group followed the regular curriculum-based traditional instruction. The grid tests measured students' conceptual understanding of the unit, the attitude scale assessed their affective tendencies toward the course, and the interviews provided in-depth qualitative data about students' experiences. The findings showed that animation-supported instruction was effective in improving students' conceptual understanding. The post-test scores of the experimental group increased significantly and were higher than those of the control group. This indicates that animations helped students concretize abstract concepts and develop accurate mental models. However, no statistically significant difference was found between the groups in terms of attitudes toward the Science course. Interview results revealed that students found animations engaging, enjoyable, and helpful for understanding the content. Nevertheless, it was understood that short-term interventions may have limited impact on more stable affective constructs such as attitudes. In conclusion, animation-supported instruction is an effective tool for teaching science concepts at the primary school level, especially for abstract topics. It can enhance conceptual understanding and make the learning process more engaging and accessible, although its impact on students' attitudes may require longer-term application.