Empowering voices: Designing and implementing a social justice course in an English language teacher education program
Seslere güç vermek: İngilizce öğretmenliği programında sosyal adalet dersi tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 1010497
  2. Yazar: SEVİL AK ÇİMENLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bir Türk devlet üniversitesinin İngiliz Dili Eğitimi (İDE) programında sosyal adalet odaklı bir ders geliştirmek, uygulamak ve değerlendirmek amacıyla eylem araştırması deseni kullanılmıştır. Çeşitlenen sınıf gerçeklikleri ile geleneksel öğretmen yetiştirme programlarının teknokratik doğası arasındaki boşluğu ele alan araştırma, öğretmen adaylarını sistemik eşitsizlikleri yönetebilecek eleştirel farkındalık ve pedagojik araçlarla donatmayı amaçlamıştır. Araştırma, yapısal dezavantajlar ve dilsel ayrımcılığın pratiğe dayalı ele alınması gerektiğini gösteren çok paydaşlı bir gereksinim analiziyle başlamıştır. Elde edilen bu bulgular ışığında 15 haftalık bir ders tasarlanmış ve 31 öğretmen adayıyla uygulanmıştır. Müdahale; nicel Sosyal Adalet Ölçeği ile yansıtıcı portfolyolar, odak grup görüşmesi ve açıklayıcı bir izleme çalışmasından oluşan nitel veriler bütünleştirilerek değerlendirilmiştir. Bulgular, katılımcıların mesleki kimliklerinde eleştirel bir yönelim değişikliğinin başladığını göstermiştir. Nicel sonuçlar özbildirim puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişim göstermese de nitel veriler, katılımcıların bilgiye, eşitsizliğe ve öğretmenlik rollerine ilişkin bakış açılarında dönüşümün başladığını ortaya koymuştur. Katılımcılar, başlangıçta sahip oldukları sorgulanmamış kabulleri ve eksiklik temelli yaklaşımları yeniden değerlendirmeye başlamış; kesişimsel dezavantajlar ve dilsel hegemonya konusunda daha eleştirel bir farkındalık geliştirmişlerdir. Çalışma, İDE'de sosyal adalet eğitiminin salt tutumsal bir gelişimden ziyade epistemik bir yeniden konumlanma gerektirdiği sonucuna varmış; bu yönelimleri kurumsal kısıtlamalara karşı sürdürebilmek adına program geneline yayılan eşitlik vizyonlarının benimsenmesi gerektiğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study employed an action research design to develop, implement, and evaluate a social justice-oriented course within an English Language Teacher Education (ELTE) program at a Turkish state university. Addressing the gap between increasingly diverse classroom realities and the predominantly technocratic nature of traditional language teacher preparation, the research sought to equip pre-service EFL teachers with the critical awareness and pedagogical tools necessary to navigate systemic inequities. The research began with a multi-stakeholder needs analysis that highlighted a need for practice-based engagement with structural disadvantage and linguistic discrimination. Informed by these findings, a 15-week course was designed and implemented with 31 pre-service teachers. The intervention was evaluated integrating the quantitative Social Justice Scale (SJS) with qualitative data from reflective portfolios, a focus group interview, and an explanatory follow-up inquiry. Findings revealed an emerging shift in participants' professional identities. While quantitative results indicated no statistically significant changes in self-reported scores, qualitative data documented the initiation of an epistemic recalibration process. Participants began to move away from unexamined confidence and deficit-based perspectives, demonstrating a growing understanding of intersectional disadvantage and linguistic hegemony. The study concludes that social justice education in ELTE requires epistemic repositioning rather than mere attitudinal enhancement, calling for program-wide equity visions to sustain these commitments against institutional constraints.