Bir üniversite hastanesinde eğitim alan araştırma görevlilerinin meslekler arası kimlik ve tutumlarının değerlendirilmesi
Assessing interprofessional identity and attitudes among research assistants in a university hospital setting
  1. Tez No: 1010498
  2. Yazar: ERAY AKGÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİRAY KOLCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi`nde eğitim görmekte olan araştırma görevlilerinin meslekler arası kimlik ve mesleklerarası tutum düzeylerini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 541 araştırma görevlisi oluşturmuş olup çevrimiçi anket formunu eksiksiz dolduran 351 kişi çalışmaya dâhil edilmiştir. Verilerin toplanmasında sosyodemografik bilgi formu, Genişletilmiş Profesyonel Kimlik Ölçeği Türkçe Formu (EPIS-TR) ve Interprofessional Attitudes Scale (IPAS) kullanılmıştır. Veri analizi sürecinde tanımlayıcı istatistikler, güvenirlik katsayıları, korelasyon analizleri ve uygun non-parametrik testlerden yararlanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 31,2±6,23 yıl olarak hesaplanmış ve büyük çoğunluğunun diğer sağlık meslek gruplarıyla günde birden çok kez etkileşimde bulunduğu belirlenmiştir. EPIS-TR toplam puanı 47,17±8,70 olarak saptanmış olup en yüksek alt boyut ortalamasının meslekler arası inançlar boyutunda olduğu görülmüştür. IPAS toplam puanı ise 110,86±13,69 olarak bulunmuştur. Katılımcıların takım çalışması, hasta merkezlilik, çeşitlilik ve etik ile toplum merkezlilik boyutlarında olumlu tutumlara sahip oldukları anlaşılmakta, buna karşılık meslekler arası önyargı alt boyutunda daha heterojen bir dağılım sergiledikleri dikkat çekmektedir. EPIS-TR toplam ölçeğinin yüksek iç tutarlılık gösterdiği (Cronbach α=0,928 ve McDonald ω=0,929) ve IPAS toplam ölçeğinin de yüksek düzeyde güvenilir olduğu (Cronbach α=0,901 ve McDonald ω=0,931) saptanmış, ancak bias alt boyutunun iç tutarlılığının düşük olduğu görülmüştür. EPIS ile IPAS toplam puanları arasında güçlü ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur (r=0,71, p<0,001). Sonuç olarak, araştırma görevlilerinin meslekler arası profesyonel kimlik ve tutum düzeylerinin genel olarak yüksek olduğu, ekip temelli bakım, ortak karar verme ve hasta merkezli yaklaşım açısından güçlü bir zeminin varlığı, buna karşın meslekler arası önyargı alanında geliştirilmesi gereken yönlerin bulunduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the levels of interprofessional identity and interprofessional attitudes among research assistants receiving training at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Hospital. The study population consisted of 541 research assistants, and 351 individuals who completed the online questionnaire form in full were included in the study. A sociodemographic information form, the Turkish version of the Extended Professional Identity Scale (EPIS-TR), and the Interprofessional Attitudes Scale (IPAS) were used for data collection. Descriptive statistics, reliability coefficients, correlation analyses, and appropriate non-parametric tests were used in the data analysis process. The mean age of the participants was calculated as 31.2±6.23 years, and it was determined that the great majority interacted with other health professional groups more than once a day. The total EPIS-TR score was found to be 47.17±8.70, and the highest subdimension mean score was observed in the interprofessional beliefs dimension. The total IPAS score was 110.86±13.69. The findings indicated that the participants had positive attitudes in the dimensions of teamwork, patient-centeredness, diversity and ethics, and community-centeredness, whereas a more heterogeneous distribution was observed in the interprofessional bias subdimension. The total EPIS-TR scale demonstrated high internal consistency (Cronbach's α=0.928 and McDonald's ω=0.929), and the total IPAS scale was also found to be highly reliable (Cronbach's α=0.901 and McDonald's ω=0.931); however, the internal consistency of the bias subdimension was low. A strong positive relationship was found between the total EPIS and IPAS scores (r=0.71, p<0.001). In conclusion, it was determined that the research assistants generally had high levels of interprofessional professional identity and interprofessional attitudes, suggesting a strong foundation for team-based care, shared decision-making, and a patient-centered approach, while also indicating areas in the domain of interprofessional bias that require further improvement.