Hadislerde emanet - Kütüb-i Sitte bağlamında
The consept of trust in hadiths according to Six Hadith Books
- Tez No: 1010499
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM KUTLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Temel İslâmî kavramlardan sayılan emânet kelimesi; Arapça“emn”kelimesinden türemiş olup“güvenilir olmak”anlamında gelmektedir. Kur'ân ve Sünnet'te farklı ama birbirine yakın anlamlarda kullanıldığı görülmektedir. İman, dini emir ve yasaklar, akıl, siyaset, gusl, ödünç mal, âilevî ilişkiler, özel diyaloglar gibi birçok anlamda zikredilmektedir. İslâmî kültürde ise anlam daha da genişlemekte, emânet kelimesi emânet ahlakı veya emânet şuuru vb. gibi terkiplere konu olmaktadır. Bu çalışmada, emânet kelimesinin geçtiği Kütüb-i Sitte'deki hadislerin incelenmesi esas alınmıştır. Emânet kavramı; ilişkili olduğu birçok konuyla birlikte sosyal hayatı yakından ilgilendiren bir kavram olması sebebiyle güncelliğini korumakta ve zaman zaman ne ifade ettiği konusunda da farklı görüşler ortaya konmaktadır. Emânet kavramı, temel kaynaklarda çok zikredilmesine rağmen konuyla ilgili bütün hadisleri derleyen müstakil bir esere rastlanılmamıştır. Bu nedenle bu önemli kavram üzerinde çalışmak uygun görülmüştür. Emânet kavramının önemine vurgu yapmak, çalışma sonunda varılan sonuç ve tavsiyelerle toplumsal şuuru ihyaya yönelik çalışmalara fayda sağlamak ve yaşanan sorunların çözümüne mütevazı bir katkı sunmak, amaçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The word emânet, counted among basic Islamic concepts, is derived from the Arabic word“amn”and means“to be trustworthy.”It is used in the Qur'an and Sunnah in different but related senses. It is mentioned in many contexts such as faith, religious commands and prohibitions, governance, ritual bathing (ghusl), borrowed property, family relations, and private conversations. In Islamic culture the meaning expands further; the term emânet becomes part of compounds like“ethics of trust”or“consciousness of trust.”This study is based on an examination of the hadiths containing the word emânet in the Kutub al-Sittah. Because the concept of emânet is closely related to many issues and concerns social life, it remains relevant, and differing definitions occasionally emerge. Although the term appears frequently in primary sources, no dedicated, classified work on the subject has been encountered. For this reason, it was deemed appropriate to study this important concept. The aims include emphasizing the importance of the concept of emânet, contributing modestly to efforts that revive social consciousness with the conclusions and recommendations reached at the end of the study, and offering a humble contribution to solving the problems experienced.