Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline göre hazırlanmış olan sosyal bilgiler ders kitaplarında kullanılan haritaların incelenmesi
An examination of the maps used in social studies textbooks prepared according to the Turkish Century Education Model
- Tez No: 1010501
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan haritaların, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nde yer alan beceri ve kazanımlarla ne ölçüde örtüştüğünün belirlenmesi önemli bir problem alanı oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli doğrultusunda hazırlanan 5. ve 6. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitaplarında kullanılan haritaları; içerik, tasarım, pedagojik uygunluk ve kazanım ilişkisi açısından sistematik olarak incelemektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Veri kaynağını, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 5. ve 6. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitapları oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Harita Değerlendirme Formu”kullanılmış; haritalar tür, ölçek, renk kullanımı, sembolizasyon, yönlendirme, lejant yeterliliği ve kazanım uyumu doğrultusunda incelenmiştir. Veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Bulgulara göre haritaların pedagojik açıdan işlevsel olduğu, ancak tematik çeşitlilik, ölçek tutarlılığı ve görsel sadeleştirme açısından bazı eksiklikler bulunduğu belirlenmiştir. 6. sınıf düzeyinde daha karmaşık tematik haritaların, üst düzey düşünme becerilerini destekleyen olumlu bir unsur olarak değerlendirilmiştir. Buna karşılık bazı haritalarda lejant eksikliği ve renk kodlamasında standartlaşma sorunları tespit edilmiştir. Haritaların genel olarak Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile uyumlu olduğu, ancak görsel tasarım standartları ve içerik çeşitliliği açısından geliştirilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bu doğrultuda, haritaların tasarımında standartlaşmanın sağlanması, lejant kullanımının güçlendirilmesi ve öğrenci düzeyine uygun tematik çeşitliliğin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Determining the extent to which maps in Social Studies textbooks align with the skills and learning outcomes outlined in the Turkish Century Education Model constitutes a significant problem area. The aim of this research is to systematically examine the maps used in 5th and 6th grade Social Studies textbooks, prepared in accordance with the Turkish Century Education Model, in terms of content, design, pedagogical suitability, and learning outcome relationship. The research employed a qualitative research design, specifically the document analysis method. The data source consisted of 5th and 6th grade Social Studies textbooks published by the Ministry of National Education. A“Map Evaluation Form,”developed by the researcher, was used as the data collection tool; the maps were examined in terms of type, scale, color usage, symbolization, orientation, legend adequacy, and learning outcome alignment. The data were analyzed using descriptive analysis techniques. The findings indicate that the maps are pedagogically functional, but some deficiencies exist in terms of thematic diversity, scale consistency, and visual simplification. At the 6th grade level, more complex thematic maps were considered a positive element supporting higher-order thinking skills. However, some maps were found to lack legends and have problems with standardization in color coding. It was understood that the maps are generally consistent with the Turkish Century Education Model, but need improvement in terms of visual design standards and content diversity. Accordingly, it is recommended that standardization be ensured in the design of the maps, the use of legends be strengthened, and thematic diversity appropriate to the student level be increased.