Van ilinde amatör kümede yer alan futbol takımlarının katıldığı müsabakalarda meydana elen sakatlıkların analizine yönelik nicel bir araştırma
A quantitative analysis of injuries occurring in matches involving amateur league football teams in Van province
- Tez No: 1010508
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Van ili 1. Amatör Futbol Ligi'nde aktif olarak spor yapan futbolcuların antrenman ve müsabaka süreçlerinde yaşadıkları yaralanmaların türlerini, bölgelerini ve nedenlerini incelemektir. Araştırma, betimsel tarama modeline dayalı nicel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 2024–2025 sezonunda Van ili 1. Amatör Futbol Ligi'nde yer alan 250 erkek futbolcu oluşturmaktadır. Veriler literatürde yer alan anket formu aracılığıyla toplanmış; analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi ve uyum analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre amatör futbolcularda yaralanmaların en sık alt ekstremite bölgelerinde meydana geldiği, özellikle diz ve ayak bileği yaralanmalarının öne çıktığı belirlenmiştir. Yaralanmaların büyük bölümünün temaslı pozisyonlar ve ikili mücadeleler sırasında gerçekleştiği; zemin türü, antrenman sıklığı, oyuncu pozisyonu ve koruyucu malzeme kullanımı gibi değişkenlere göre yaralanma durumlarının farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre bazı değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır (p<0,05). Ayrıca yaralanma sonrası spordan uzak kalma süresinin demografik ve sportif özelliklere göre değiştiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, amatör futbolcularda yaralanmaların çok faktörlü bir yapıya sahip olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda antrenman planlamasının bilimsel temellere dayandırılması, uygun zemin koşullarının sağlanması, koruyucu ekipman kullanımının artırılması ve yaralanma sonrası sürecin sistematik biçimde yürütülmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the types, anatomical locations, and causes of injuries experienced by football players actively competing in the Van Province 1st Amateur Football League during training sessions and matches. The research was designed as a quantitative study based on the descriptive survey model. The sample consisted of 250 male football players competing in the Van Province 1st Amateur Football League during the 2024–2025 season. Data were collected using a literature-based questionnaire, and descriptive statistics, the Chi square test, and correspondence analysis were employed for data analysis. The findings indicated that injuries among amateur football players were predominantly observed in the lower extremities, particularly in the knee and ankle regions. A substantial proportion of injuries occurred during contact situations and one-on-one challenges. Injury incidence varied according to playing surface, training frequency, player position, and the use of protective equipment. Statistically significant differences were identified among certain variables (p < 0.05). Furthermore, the duration of absence from sport following injury differed according to demographic and sport-related characteristics. Overall, the findings demonstrated that injuries among amateur football players are multifactorial in nature. Accordingly, it is recommended that training programs be structured on scientific principles, appropriate playing conditions be ensured, the use of protective equipment be promoted, and post-injury management processes be implemented systematically.