Keşfu'l Ğumem fi Tarihu'l Umem adlı eserin 341-472 sayfalarının transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of pages 341–472 of the work entitled Keşfu'l-Ğumem fî Târîhi'l-Umem
  1. Tez No: 1010509
  2. Yazar: SEVDA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BAŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, XV. yüzyıl tarihçilerinden Muhammed b. İbrahim b. Muhammed b. Zâhirü'l-Hanefî tarafından kaleme alınan ve Memlûk tarih yazıcılığının önemli bir halkasını oluşturan Keşfu'l-Ğumem fî Târihi'l-Ümem adlı eserin 341-472. sayfaları arasındaki bölümün transkripsiyonunu ve değerlendirmesini kapsamaktadır. İnceleme konusu olan bu sayfalar, Memlûk Devleti'nin siyasî ve sosyal açıdan oldukça hareketli bir dönemi olan Sultan el-Melikü'l-Müeyyed Şeyh'in son yılları ve haleflerinin taht mücadeleleri dönemini (H. 823-824 / M. 1420-1421) ihtiva etmektedir. Çalışmada ilk olarak müellifin hayatı ve eserin Memlûk tarih yazıcılığındaki yeri üzerinde durulmuştur. Değerlendirme kısmında, eserin özellikle Sultan Melik Müeyyed Şeyh'in vefatı, Tatar'ın nizamü'l-mülk oluşu ve Melik Bersbay'ın yükselişi gibi kritik siyasî olayları nasıl ele aldığı tahlil edilmiştir. Müellifin, Makrîzî gibi dönemdaşlarının Sultan Müeyyid'e yönelik eleştirilerini reddeden ve onu savunan yaklaşımı, eserin özgün bir perspektif sunduğunu kanıtlamaktadır. Transkripsiyon bölümünde ise“Orta Arapça”özellikleri taşıyan ve Türkçe kavramlarla harmanlanmış olan metin, aslına sadık kalınarak günümüz alfabesine aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
of Keşfu'l-Ğumem fî Târihi'l-Ümem, a work written by the fifteenth-century historian Muhammed b. İbrahim b. Muhammed b. Zâhirü'l-Hanefî and regarded as one of the important works of Mamluk historiography. The examined section sheds light on a politically and socially turbulent period of the Mamluk State, namely the final years of Sultan al-Malik al-Muʾayyad Shaykh and the succession struggles among his heirs (AH 823–824 / AD 1420–1421). The study first discusses the author's life and the place of the work within Mamluk historiography. In the evaluation section, the work is analyzed in terms of how it addresses major political developments such as the death of Sultan al-Malik al-Muʾayyad Shaykh, Tatar's appointment as nāʾib al-salṭana / niẓām al-mulk, and the rise of al-Malik Barsbay. The author's approach, which rejects and refutes the criticisms directed at Sultan al-Muʾayyad by contemporary historians such as Makrīzī, demonstrates that the work offers an original perspective. In the transcription section, the text—characterized by features of Middle Arabic and blended with Turkish elements—has been rendered into the modern alphabet while remaining faithful to the original manuscript.