18. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde kadıların teftişi ve cezalandırılması
Investigation and punishment of Ottoman judges in the 18th century Ottoman Empire
  1. Tez No: 1010526
  2. Yazar: AHMET MUAZ KÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde Osmanlı kadıları ve kadıların vekili olarak hareket eden naiplerin suistimalleri, bunların teftiş edilmesi ve nihayet suçlu bulunanların cezalandırılması incelenmektedir. Araştırmanın konusu, 18. yüzyıl Anadolu ve Rumeli'deki taşra kadılarının incelenmesiyle kısıtlanmıştır. Belge temelli bu çalışmada başta kazaskerlik ruznamçeleri olmak üzere çeşitli arşiv kaynaklarından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçları üç bölüm halinde verilmektedir. İlk bölümde yaygın suistimal biçimleri incelenmektedir. İkinci bölüm ise suistimallerin öğrenilmesiyle başlayan ve iddiaların doğruluğunun tespitiyle sonuçlanan teftiş sürecini konu almaktadır. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise suistimalde bulunduğu tespit edilen kadılara verilen cezalar incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is concerned with the investigation and penalisation of Ottoman judges (kadi) and their deputies (naip) who abuse their powers. The subject of the research is limited to 18th-century Anatolian and Rumelian provincial judges. In this document-based study, along with the primary source, kazaskerlik ruznamçeleri (the registers of the chief justices), many other archival sources are also analysed. The findings of our research are debated in three chapters. The first chapter is concerned with the common types of abuse of power. The second chapter looks in detail at the investigation process, from the allegation of abuse to the final decision made on the veracity of the allegation. The third and final chapter of the dissertation examines the types of punishments given to judges who are deemed to be abusing their powers.