Plansız sezaryen olan primipar kadınlarda erken postpartum dönemde iyileşme sürecinin ve yaşadıkları stres etkenlerinin belirlenmesi
Determination of the recovery process and stress factors experienced by primiparous women undergoing unplanned cesarean section in the early postpartum period
- Tez No: 1010574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEYYEN ATASEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Hemşirelik, Obstetrics and Gynecology, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 20 Ekim 2024- 1 Mayıs 2025 tarihleri arasında Özel Medipol Koşuyolu Hastanesi Kadın Doğum Servisi'nde plansız sezaryen doğum yapan primipar kadınların erken postpartum dönemde iyileşme süreçlerini ve yaşadıkları stres etkenlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, analitik ve kesitsel nitelikteki bu çalışma, 100 primipar kadından elde edilen verilerle yürütülmüştür. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, güvenilirlik analizi, Q-Q Plot grafikleri, Kolmogorov Smirnov testi, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada, kadınların doğum sonrası iyileşme kalitesi genel olarak yüksek düzeyde bulunurken, yaşadıkları stres etkenleri belirli oranlarda saptanmıştır. Doğum sonu stres etkenleri ölçeği ile doğum sonrası iyileşme kalitesi ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde, zayıf düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (r=0,257; p=0,010). Eğitim düzeyinin artmasıyla iyileşme kalitesi puanlarının yükseldiği, eş desteği bulunan kadınlarda ise stres puanlarının anlamlı biçimde düşük olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, doğum sonrası dönemde sosyal desteğin ve hemşirelik bakımının iyileşme sürecini olumlu etkilediğini göstermektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular, plansız sezaryen sonrası dönemde fiziksel ve psikolojik iyileşmenin bütüncül olarak ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Postpartum dönemde anneye sunulan sosyal destek, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin arttırılması, stres düzeyini azaltarak iyileşme sürecini hızlandırabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Obstetrics Department of Medipol Koşuyolu Private Hospital between October 20, 2024, and May 1, 2025, to determine the recovery processes and stress factors experienced by primiparous women who underwent unplanned cesarean deliveries during the early postpartum period. This descriptive, analytical, and cross-sectional study was conducted using data collected from 100 primiparous women. Descriptive statistical methods, reliability analysis, Q-Q Plot graphs, Kolmogorov Smirnov test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, and Spearman correlation analysis were used in the analysis of the data. The results indicated that the women generally had a high level of postpartum recovery quality, although they experienced certain stress factors. A positive, weak, and statistically significant correlation was found between the total scores of the postpartum stress factors scale and the postpartum recovery quality scale (r=0.257; p=0.010). It was also determined that as the education level increased, the recovery quality scores improved, and women who received spousal support had significantly lower stress scores. These findings demonstrate that social support and nursing care have a positive effect on the recovery process after childbirth. The results of the study emphasize that physical and psychological recovery should be addressed holistically in the postpartum period. Increasing the availability of social support, educational programs, and counseling services provided to mothers during this period may reduce stress levels and accelerate the healing process.