Majör depresif bozukluk tanılı ergenlerde akut ve remisyon döneminde duygu tanıma ve istemli duygu taklit becerilerinin incelenmesi
Examination of emotion recognition and voluntary emotion imitation skills in adolescents with major depressive disorder during acute and remission phases
- Tez No: 1010587
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA BAYKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Majör Depresif Bozukluk (MDB) sadece çökkün duygudurum ile sınırlı olmayan, bireyin günlük işlevselliğini ve sosyal ilişkilerini etkileyen, sıklığı ergenlik döneminden itibaren artan ve tekrarlayıcı özelliği olabilen bir bozukluktur. Sosyal iletişim ve etkileşimin en önemli basamağı diğerlerinin duygu ifadelerini tanıma ve duygu ifadelerine uygun karşılık verebilme becerisidir. Temel amacımız MDB tanılı ergenlerde duygu ifadesi tanıma ve duygu ifadesi taklit becerilerini değerlendirmek, bu becerilerin birbirleriyle ve MDB şiddeti ile ilişkisini incelemektir. Çalışmamıza, hasta grubu olarak, 12-18 yaş aralığında, MDB tanısı konulmuş 30 olgu ve kontrol grubu olarak herhangi bir psikiyatrik bozukluğu olmayan 20 olgu dahil edildi. Hasta grubumuz, MDB akut dönem ve MDB remisyon dönemi olmak üzere iki farklı zamanda değerlendirildiğinden çalışmamız toplam üç gruptan oluşmaktadır. Katılımcılara altı temel duyguyu (mutlu, üzgün, korku, öfke, şaşkınlık ve iğrenme) içeren standartlaştırılmış yüz ifadesi setlerinden statik fotoğraflar seçilerek oluşturulmuş duygu tanıma testi uygulanmış, sonuçlar tanıma doğruluk yüzdesi olarak değerlendirilmiştir. Aynı set içerisinde yer alan duygu ifadelerinin taklidini içeren videolardan oluşturulmuş istemli duygu taklit görevi uygulanmış, uygulama sırasında video kaydı ve OpenFace uygulaması ile yüz eylem birimlerinin (AU) yoğunluğu değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, üzgün duygu ifadesini tanımanın MDB akut dönemde bozulduğu, iğrenmiş duygu ifadesini tanımanın MDB remisyon döneminde arttığı bulundu. SK grubunun üzgün duygu ifadesini MDB akut ve remisyon dönemine göre daha yoğun taklit ettiği bulundu. MDB akut dönemde mutlu ve korkma duygu ifadelerinin taklit yoğunluğunun azaldığı bulundu. Sonuç olarak, MDB tanılı ergenlerde duygu ifadesi tanıma ve duygu taklit becerilerinde eksiklikler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Major Depressive Disorder (MDD) is a disorder that is not limited to depressive mood, but affects an individual's daily functioning and social relationships, with its frequency increasing from adolescence onwards and potentially having a recurrent nature. The most important step in social communication and interaction is the ability to recognize others' emotional expressions and respond appropriately to them. The aim of our study is to assess emotion recognition and emotion imitation skills in adolescents diagnosed with MDD and to examine the relationship between these skills and each other and the severity of MDD. Our study included 30 cases diagnosed with MDD aged 12-18 years as the patient group and 20 cases without any psychiatric disorder as the control group. Since our patient group was evaluated at two different times, namely the acute phase of MDD and the remission phase of MDD, our study consists of a total of three groups. Participants were administered an emotion recognition test created by selecting static photographs from standardized sets of facial expressions containing six basic emotions (happy, sad, fear, anger, surprise, and disgust), and the results were evaluated as recognition accuracy percentages. A voluntary emotion imitation task was administered using videos containing imitations of the emotional expressions within the same set. During the task, video recording and the OpenFace application were used to assess the intensity of facial action units (AUs). Our study found that recognizing the expression of sadness was impaired during the acute phase of MDD, while recognizing the expression of disgust increased during the remission phase of MDD. The SK group was found to mimic the expression of sadness more intensely during both the acute and remission phases of MDD. The intensity of mimicry of happy and fearful expressions decreased during the acute phase of MDD. In conclusion, adolescents diagnosed with MDD were found to have deficits in emotion recognition and voluntary emotion facial mimicry.