Major depresif bozukluk tanılı ergenlerde inflamasyon ile ilişkili neopterin- tetrahidrobiopterin yolağı ve nitrik oksit düzeyleri
Neopterin-tetrahydrobiopterin pathway related to inflammatory and nitric oxide levels in adolescents with major depressive disorder
  1. Tez No: 734394
  2. Yazar: ÖZGE GÖZAÇANLAR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN YALIN SAPMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Major depresif bozukluğun patofizyolojisine katkıda bulunan biyolojik mekanizmalar ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır ve yapılmaktadır ve MDB'nin patofizyolojisi hala net değildir. Bizim araştırmamızda major depresif bozukluğu olan hastalar ile sağlıklı kontrollerin neopterin-tetrahdirobiopterin yolağındaki serum neopterin, tetrahdirobiopterin, serotonin, triptofan, NO düzeyleri ve bu yolağı uyardığı düşünülen IL-2 düzeylerini karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca neopterin yolağı ve sitokin ilişkisi değerlendirilecektir. Yöntem: Çalışmaya major depresif bozukluğu olan ve psikotrop ilaç kullanmayan 40 hasta ile 37 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Serum neopterin, tetrahidrobiopterin, serotonin, triptofan, NO, IL-2 düzeyleri ELİSA (enzymelinked immunosorbent assay) yöntemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In spite of many ongoing and completed studies on the biological mechanisms that contribute to the pathophysiology of Major Depressive disorder, the pathophysiology of MDD is still unclear. In this study, it was aimed that to compare healthy controls with major depressive disorder patients' serum neopterin, tetrahdirobiopterin, serotonin, tryptophan, NO levels in the neopterin-tetrahdirobiopterin pathway and IL-2 levels thought to stimulate this pathway. In addition, the neopterin pathway and cytokine relationship was evaluated. Method: 40 patients with major depressive disorder who did not use psychotropic drugs and 37 healthy controls were included in the study. Serum neopterin, tetrahydrobiopterin, serotonin, tryptophan, NO, IL-2 levels were measured by ELISA (enzymelinked immunosorbent assay) method.