Öğretmen Adaylarının Sigara İzmaritinin Çevreye Etkisi Konusunda Farkındalık Düzeylerinin ve Konu Hakkında Metaforik Algılarının İncelenmesi
Examining Pre-Service Teachers' Awareness Levels and Metaphorical Perceptions on the Environmental Impact of Cigarette Butts"
- Tez No: 1010592
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÇAKICIOĞLU OBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Çevre Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, öğretmen adaylarının doğaya atılan sigara izmaritlerinin çevreye etkisi konusundaki farkındalık düzeyleri ve metaforik algılarını inceleyerek konu hakkında farkındalık sağlamak, alınabilecek önlemlere ve yapılabilecek düzenlemelere yön vermek amacıyla yapılmıştır. Sigara izmaritleri en yaygın kirlilik türlerinden biri olması ve öğretmen yetiştiren kurumlarda dahi bu kirliliğin gözlemlenmesi, bu konuda farkındalık eksikliğinin olduğunu göstermektedir. Bu durum konunun bir tez çalışması kapsamında ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Bu doğrultuda, nicel bölümde betimsel tarama modeli, nitel bölümde ise olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında,“Sigara İzmaritlerinin Çevresel Etkilerine Yönelik Farkındalık Ölçeği”aracılığıyla öğretmen adaylarının konuya ilişkin farkındalık düzeyleri, anket formunda yer alan bağımsız değişkenlere göre belirlenmiştir. Araştırmanın nitel kısmında ise öğretmen adaylarının ilgili kirlilik türüne ilişkin metaforik algıları incelenmiştir. Sigara izmaritlerinin çevreye etkilerine ilişkin literatürde çeşitli çalışmalar yer almakla birlikte, öğretmen adayları örnekleminde yürütülmüş bir araştırmaya ve bu konuda araştırmacı ile danışmanı tarafından geliştirilmiş bir ölçeğe ulaşılamamıştır. Bu yönüyle çalışma, alana özgün bir katkı sunmaktadır. Ayrıca araştırma bulgularına göre sigara kullanmayan öğretmen adaylarının farkındalık puanları, sigara kullananlara göre daha yüksek olup gruplar arasındaki fark, istatistiksel olarak anlamlıdır. Bu tez, izmarit kirliliği konusunu öğretmen adayları örnekleminde ele alarak literatüre katkı sunmaktadır. Çalışma, ilgili kirlilik türüne yönelik farkındalığın geliştirilmesine bilimsel bir temel oluşturmasının yanı sıra, gelecekte yapılacak araştırmalara yön verebilecek niteliktedir. Ayrıca davranış değişikliğinin ilk aşamalarından biri olan çevresel farkındalık üzerinden, toplumun temel unsuru olan bireye ve dolayısıyla sürdürülebilir çevrenin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
CIGARETTE BUTTS AND THEIR METAPHORICAL PERCEPTIONS OF CIGARETTE BUTT This study was conducted to examine pre-service teachers' awareness levels and metaphorical perceptions regarding the environmental impacts of cigarette butts discarded in nature, with the aim of raising awareness about the issue and guiding possible precautions and regulations. Cigarette butts are among the most widespread forms of pollution, and the observation of this type of pollution even within teacher education institutions indicates a lack of awareness on the subject. This situation necessitates addressing the issue within the scope of a thesis study. A mixed-methods approach was employed in the research. Accordingly, the quantitative section utilized a descriptive survey model, while the qualitative section adopted a phenomenological design. In the quantitative part of the study, pre-service teachers' awareness levels regarding the issue were determined according to the independent variables included in the survey form through the“Awareness Scale for the Environmental Effects of Cigarette Butts.”In the qualitative part, pre-service teachers' metaphorical perceptions regarding this specific type of pollution were examined. Although various studies exist in the literature regarding the environmental effects of cigarette butts, no prior research conducted specifically with a pre-service teacher sample, nor any previously developed scale on this subject before the one created by the researcher and advisor, was identified. In this respect, the study provides an original contribution to the field. Furthermore, the findings revealed that non-smoking pre-service teachers had higher awareness scores than smoking pre-service teachers, and the difference between these groups was statistically significant. This thesis contributes to the literature by addressing cigarette butt pollution within a pre-service teacher sample. In addition to establishing a scientific basis for improving awareness regarding this type of pollution, the study has the potential to guide future research. Moreover, through environmental awareness—one of the initial stages of behavioral change—it aims to contribute to the individual, who constitutes the fundamental element of society, and consequently to the creation of a sustainable environment.