Beyoğlu-Tarlabaşı Kalyoncu Kulluğu caddesi ve cadde üzerinde yer alan 97 no'lu yapı
Beyoğlu-Tarlabaşı district, Kalyoncu Kulluğu street and the house No.97
- Tez No: 101062
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEP AHUNBAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
BEYOĞLU SİT ALANI İÇİNDE YER ALAN KALYONCU KULLUĞU CADDESI'NIN VE CADDE ÜZERİNDEKİ 97 NO'LU YAPININ KORUNMASI İÇİN ÖNERİLER ÖZET Bu tez, Beyoğlu Sit Alanı içinde yer alan Kalyoncu Kulluğu Caddesi'nin ve Cadde üzerindeki 97 no'lu yapının korunmasına yönelik öneriler getirmektedir. Çalışmaya, Tarlabaşfnın XIX. yüzyıldan günümüze dek geçirdiği evrelerin araştırılmasıyla başlanmıştır. Bu doğrultuda Galata, Pera ve Beyoğlu'nu konu alan yazılı kaynaklardan, XIX. yüzyıldan bugüne çizilmiş haritalardan ve çeşitli arşivlerden derlenen fotoğraflardan yararlanılmıştır. Bölgedeki anıtsal yapılar tespit edilmiş, sivil mimarlık örnekleri sınıflandırılmıştır. Bu araştırma sonucunda Tarlabaşı 'nın bugünkü durumunu belirleyen en önemli olaylar sırasıyla, 1870 yılındaki Beyoğlu yangını, 1950 sonrası gayrimüslim nüfusun bölgeyi terk etmesi, bunu takip eden iç göçler ve 1980'lerde bulvarın yapımı esnasında gerçekleştirilen yıkımlar olarak belirlenmiştir. Tarlabaşı Bulvarı'nı dik kesen Kalyoncu Kulluğu Caddesi yapılarının (yaklaşık) 1/200 ölçeğinde silueti çıkartılmış, mevcut durumunun analizleri yapılmış, tipolojik özellikleri belirlenmiştir. Caddenin XIX. yüzyıldan günümüze kadar geçirdiği evreler araştırılmıştır. Eski fotoğrafların az sayıda olması caddenin restitüsyonunu zorlaştırmış, özellikle zemin katlardaki dükkan cepheleri için Beyoğlu'nda kalabilmiş bir kaç özgün örnekle analoji kurulmuştur. Caddedeki yapıların cepheleri için müdahale önerileri getirilmiş, yapıların ileriye yönelik kullanım imkânları araştırılmıştır. Caddenin Beyoğlu'na yakın kısmındaki binalar için Beyoğlu'nun kültürel canlılığının devamını sağlayacak işlevler düşünülmüş; Dolapdere'ye inen kısmındaki özgün konutların pansiyon ve küçük oteller olarak kullanımı önerilmiştir. Kalyoncu Kulluğu Caddesi'nde konut mimarisine örnek olarak, 97 numarada yer alan, 1892 senesine tarihlenen ve Rum Mimar Langas tarafından yapılmış yapı ele alınmıştır. Bir bodrum ve zemin kat üzerinde üç kattan oluşan bu kârgir yapının rölöveleri çizilmiş, bina fotoğraflarla belgelenmiştir. Restitüsyon projesi, aynı döneme ve bölgeye ait örneklerin incelenmesinin yanısıra, eski ev sahiplerinin anlattıkları ışığında oluşturulmuştur. Restorasyon projesi evin, caddenin diğer yapılarıyla birlikte değerlendirileceği göz önünde tutularak, küçük bir otel olarak kullanımı fikri üzerine hazırlanmıştır. Kalyoncu Kulluğu Caddesi'ndeki bu yapılar Tarlabaşı semtinin zengin tarihi kimliğini yansıtmaktadır. Bu caddede yapılacak koruma uygulamaları diğer cadde ve sokaklar için de bir adım olacaktır. Yeni işlevler, bölgenin sosyal ve kültürel etkinliklerini canlandıracak tek yapı ölçeğinde yapılacak bir restorasyon uygulaması cadde üzerindeki yapılar için örnek oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
PROPOSAL FOR THE CONSERVATION OF KALYONCU KULLU?U STREET AND HOUSE N0.97 IN BEYO?LU HISTORICAL SITE SUMMARY This thesis is a study of proposals for the conservation of Kalyoncu Kulluğu Street and the house no.97 in Beyoğlu Historical Site. In this study, several stages of development of this area from XIX. century are examined. This examination is based on sources about the history of Galata, Pera and Beyoğlu districts, works on housing at the end of XIX. century in İstanbul and about the characteristics of Art Nouveau and Art Deco styles and old city plans and old photos. The examples of the monumental and civil architecture of Tarlabaşı are studied. Beyoğlu Fire at 1870, leaving of non-muslims after 1950's, the emigration of the rural population of Turkey and the demolition of old buildings during the construction of the boulevard after 1980's were the most important events for Tarlabaşı history. The building facades of Kalyoncu Kulluğu Street are designed approximately at 1/200 scale. The nature of the urban tissue is revealed through analyses of the actual state of the buildings. Restitution project of the facades has been difficult because of rarely found old photos. Some intervention proposals are realised for the facade of the buildings. The re-use possibilities of the buildings are projected. For the part of the street next to Beyoğlu, functions which are going to animate the social and cultural activities of the quarter are proposed. On the street going down to Dolapdere the re-use of the old buildings as hotels and boardinghouses is suggested. The building no 97 of Kalyoncu Kulluğu Street considered as a typical example of Tarlabaşı house architecture, constructed by Greek Architect Langas is studied in detail. This building constructed by a basement and a ground floor on which three other floors stand, is documented through measured drawings (1/50) and photos. Restitution project is realised according to data collected through observations of the buildings of the same period, at the same district and by considering the memories of the old owner. The restoration project is prepared on a concept of a little hotel by taking into account all other buildings of the street at the same time. The buildings of Kalyoncu Kulluğu Street reflect the architectural diversity of the historic character of Tarlabaşı. The preservation measures on Kalyoncu Kulluğu, will be an initiation for other streets. New functions, will reanimate the social and cultural activities of the district. The restoration of this building will be a good example for other buildings of the street. XIII