Y ve Z kuşağının yapay zekâya yönelik tutumlarının performans yönetimine etkisi
The influence of artificial intelligence attitude levels of generation Y and generation Z employees on performance management processes
  1. Tez No: 1010639
  2. Yazar: SEDA BAL ŞENÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESTE ALTINÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hemen hemen her alanda ortaya çıkan yeni bir ürünün veya teknolojinin hızla benimsendiği, toplumdaki popülerlik algısı sebebiyle yeni ortaya çıkan ve farklı kavramlara olan merakın en üst seviyede olduğu bir çağın içinde bulunmaktayız. İçinde bulunduğumuz dönemde teknoloji sürekli olarak değişime uğramaktadır. Bu gelişen teknolojik gelişmeler ve yenilikler sonrası yapay zekâ kavramı hayatımıza girmiştir. Yapay zekâ kavramı pek çok alanda aktif kullanıldığı gibi iş hayatında da önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, iş hayatında kullanılan yapay zekânın performans yönetimi süreçlerindeki etkisini detaylı bir şekilde incelemektir. Ayrıca çalışmada, farklı kuşaklara mensup bireylerin, yani Y ve Z kuşaklarının, yapay zekâ teknolojilerine yönelik tutumları arasındaki farklılıklar da ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Böylece hem yapay zekâ uygulamalarının performans yönetimi üzerindeki avantajları ve sınırlılıkları hem de kuşaklar arası tutum farklılıkları ortaya çıkarılıp konunun geniş bir pencereden değerlendirilmesini sağlamak ve insan kaynakları yönetimi alanında gelişen teknolojinin etkilerinin nasıl olduğu ile ilgili yeni bir bakış açısı kazandırılmasına katkı sağlaması hedeflenmiştir. Çalışmaya Ankara ilinde hem kamu hem özel sektöre çalışan Y ve Z kuşağına ait 237 kişi katılmış olup kolayda örnekleme metoduyla veriler toplanmıştır. Veriler analiz edilirken hipotezlerin test edilmesi amacıyla SPSS programı aracılığıyla bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, doğrulayıcı faktör analizi, keşfedici faktör analizi, yol analizi uygulanmıştır. Yapılan analiz çalışması sonucunda, Y ve Z kuşağı çalışanlarının yapay zekâya yönelik tutumlarının performans yönetimi üzerinde belirleyici olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, Y ve Z kuşağı arasında yapay zekâya yönelik tutumunun performans yönetimine olan etkisi üzerinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Bu durum, farklı dönemlerde yetişmiş olan bu iki kuşağın yapay zekâya yönelik tutumlarının performans yönetimi üzerindeki etkisinin benzer dinamikler ile şekillendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, we live in an era in which newly emerging products and technologies are rapidly adopted, and curiosity toward novel and diverse concepts has reached its peak, driven by societal perceptions of popularity. Technology is continuously evolving, and as a result of these advancements, artificial intelligence (AI) has become an integral part of our lives. AI is widely utilized across various fields and holds a significant position in the business environment. The aim of this study is to examine in detail the effects of AI used in business life on performance management processes. Additionally, the study seeks to identify differences in the attitudes of individuals from different generations—namely Generation Y and Generation Z—toward AI technologies. In this context, the study aims to provide a comprehensive evaluation by revealing both the advantages and limitations of AI applications in performance management as well as intergenerational attitudinal differences, thereby contributing to a new perspective on the impact of emerging technologies in the field of human resource management. The study was conducted with a sample of 237 participants from Generations Y and Z working in both the public and private sectors in Ankara, and data were collected using a convenience sampling method. For data analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, regression analysis, confirmatory factor analysis (CFA), exploratory factor analysis (EFA), and path analysis were performed using SPSS software to test the hypotheses. The findings indicate that the attitudes of Generation Y and Generation Z employees toward AI are significant determinants of performance management. Furthermore, no statistically significant difference was found between Generation Y and Generation Z regarding the effect of AI attitudes on performance management. This result suggests that, although these two generations were raised in different periods, the impact of their attitudes toward AI on performance management is shaped by similar dynamics.