Tıp fakültesi öğrencilerinde riskli davranışların algılanan stresle ilişkisi ve ilişkili diğer durumların değerlendirilmesi
The relationship between risky behaviors and perceived stress in medical faculty students and evaluation of other related conditions
  1. Tez No: 1010655
  2. Yazar: ABDURRAHİM MORGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİS ÖZÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tıp öğrencilerinde riskli davranışların yaygınlığı ile algılanan stres arasındaki ilişki hem bireysel hem de toplumsal sağlık açısından önemlidir. Bu çalışma, birinci ve altıncı sınıf öğrencilerinde riskli davranış düzeylerini, algılanan stresle ilişkilerini ve sosyodemografik etkenlerin bu ilişkiye katkısını incelemektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören 144 birinci sınıf ve 112 altıncı sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 256 katılımcıyla kesitsel tasarımda yürütülmüştür. Veri toplamada Sosyodemografik Bilgi Formu, Riskli Davranışlar Ölçeği Üniversite Formu (RDÖÜF) ve Algılanan Stres Ölçeği-4 (ASÖ-4) kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Korelasyon analizleri, algılanan stres düzeyi ile riskli davranışların büyük bir kısmı arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, beslenme alışkanlıkları ile algılanan stres arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Barınma durumu, ekonomik algı ve aile/arkadaş desteği gibi faktörlerin riskli davranışlar üzerinde önemli etkiler gösterdiği saptanmıştır. Tıp fakültesinden memnuniyet düzeyi arttıkça hem riskli davranış hem de stres puanlarının azaldığı; buna karşın mesleğin geleceğine ilişkin endişe yükseldikçe her iki değişkenin de arttığı tespit edilmiştir. Altıncı sınıf öğrencilerinde çoğu riskli davranışların anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Sonuç: Tıp fakültesi öğrencilerinde riskli davranışlar yaygın olup stresle güçlü bir ilişki içindedir. Klinik dönemde riskli davranışlara yönelim artmaktadır. Bulgular, öğrenci ruh sağlığı hizmetlerinin güçlendirilmesi, stres yönetimi eğitimlerinin müfredata eklenmesi ve risk altındaki öğrenciler için erken tarama programlarının uygulanmasının gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The relationship between the prevalence of risky behaviors and perceived stress among medical students is important for both individual and public health. This study examines the levels of risky behaviors in first- and sixth-year students, their relationship with perceived stress, and the contribution of sociodemographic factors to this relationship. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted with a total of 256 participants, including 144 first-year and 112 sixth-year students enrolled at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, the University Form of the Risky Behaviors Scale (RBS-U), and the Perceived Stress Scale-4 (PSS-4). Descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance, and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. Results: Correlation analyses revealed significant positive associations between perceived stress levels and most types of risky behaviors. In contrast, no significant relationship was found between dietary habits and perceived stress. Factors such as housing conditions, perceived economic status, and family/friend support were shown to have significant effects on risky behaviors. As satisfaction with the medical school increased, both risky behavior and stress scores decreased; conversely, greater concern about the future of the profession was associated with higher levels of both variables. Sixth-year students exhibited significantly higher levels of most risky behaviors.