Tıp fakültesi öğrencilerinde nomofobi, uyku kalitesi ve akademik başarı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nomophobia, sleep quality, and academic performance among medical students
  1. Tez No: 1010654
  2. Yazar: OKAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİS ÖZÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tıp fakültesi öğrencilerinde nomofobi düzeyi, uyku kalitesi ve akademik başarı (GANO) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki bu nicel çalışma, 2024-2025 eğitim yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören 305 öğrenci (Dönem 2-6) ile yürütülmüştür. Veriler, Sosyodemografik Veri Formu, Nomofobi Ölçeği (NMP-Q) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılarak toplanmıştır. Akademik başarı ölçütü olarak, resmi kayıtlardan alınan Genel Ağırlıklı Not Ortalaması (GANO) kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların nomofobi puan ortalaması 73,10±22,61 olup, %68,2'sinde orta veya aşırı düzeyde nomofobi saptanmıştır. Kadın öğrencilerin nomofobi puanları erkek öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0,001). Katılımcıların %72,5'i kötü uyku kalitesine (PUKİ >5) sahiptir. Korelasyon analizinde; nomofobi ile PUKİ arasında pozitif yönde (ρ=0,167, p=0,003), PUKİ ile GANO arasında ise negatif yönde (ρ=-0,165, p=0,006) düşük düzeyli anlamlı ilişki saptanmıştır. Nomofobi ile GANO arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (r=0,042, p=0,488). Sonuç: Bu çalışma, tıp fakültesi öğrencilerinde nomofobi düzeyi ile uyku kalitesi arasında anlamlı pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, kötü uyku kalitesi daha düşük akademik başarı ile ilişkili bulunmuştur. Bu bulgular, nomofobinin akademik başarı üzerindeki etkisinin doğrudan değil, uyku kalitesi gibi aracı faktörler üzerinden dolaylı olarak ortaya çıkabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular aile hekimliği pratiğinde öğrenci sağlığına yönelik olarak dijital alışkanlıklar ve uyku hijyenine odaklanan koruyucu hekimlik müdahalelerinin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between nomophobia level, sleep quality, and academic performance (GPA) among medical students. Materials and Methods: This descriptive cross-sectional quantitative study was conducted with 305 students (Years 2-6) studying at Bursa Uludag University Faculty of Medicine in the 2024-2025 academic year. Data were collected using the Sociodemographic Data Form, Nomophobia Questionnaire (NMP-Q), and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Grade Point Average (GPA) obtained from official records was used as the academic performance criterion. Results: The mean nomophobia score of participants was 73.10±22.61, with 68.2% having moderate or severe nomophobia. Female students had significantly higher nomophobia scores than male students (p<0.001). Of the participants, 72.5% had poor sleep quality (PSQI >5). In correlation analysis, a significant low-level positive relationship was found between nomophobia and PSQI (ρ=0.167, p=0.003), and a significant low-level negative relationship was found between PSQI and GPA (ρ=-0.165, p=0.006). No significant relationship was found between nomophobia and GPA (r=0.042, p=0.488). Conclusion: This study demonstrated a significant positive relationship between nomophobia and PSQI (indicating poorer sleep quality) among medical students. Additionally, poor sleep quality was associated with lower academic performance. These findings suggest that the effect of nomophobia on academic performance may occur indirectly through mediating factors such as sleep quality rather than directly. These findings emphasize the necessity of preventive medicine interventions focusing on digital habits and sleep hygiene for student health in family practice.