Aile okuryazarlığı ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between family literacy and communication skills
  1. Tez No: 1010660
  2. Yazar: HATİCE ESRA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ebeveynlerin aile okuryazarlığı ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılar, 212'si kadın ve 197'si erkek olmak üzere toplam 409 ebevenyden oluşmaktadır. Çalışmada“Aile Okuryazarlığı Ölçeği”ve“ Etkili İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesinde“Kişisel Bilgi Formu”oluşturulmuştur. Ölçeklerden elde edilen puanların analizinde; frekans ve yüzdelikler, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; kadınların aile okuryazarlığı ölçeğinin alt boyutlarından anne-baba okuryazarlığı ve çocuk okuryazarlığı ile iletişim becerileri alt boyutlarından egoyu geliştirici dil ve etkin dinleme puanlarının erkeklere göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu, anne-baba okuryazarlığında 50-59 yaş grubunun 20-29 yaş grubuna göre anlamlı şekilde daha yüksek puan aldığı, çocuk okuryazarlığında ise 30-39 yaş grubu, 20-29 yaş grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek puan elde ettiği tespit edilmiştir. Anne-baba okuryazarlığı alt boyut ölçeği açısından lisansüstü mezunlarının hem lise hem de lisans mezunlarına kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek puanlar aldığı, çalışmayan ebeveynlerin aile okuryazarlık puanlarının çalışan ebeveynlere göre ve yüksek gelir grubundaki bireylerin anne-baba okuryazarlığı puanlarının düşük gelir grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu gözlenmektedir. Ayrıca kitap okuma alışkanlığı olan ebeveynlerin aile okuryazarlık puanlarının, kitap okumayanlara göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu ve bunun yanında kitap okuyanların iletişim becerilerinin alt boyutlarından egoyu geliştirici dil ve v etkin dinleme puanlarının da, okumayanlara kıyasla anlamlı olarak yüksek olduğu saptanmıştır. Pearson Korelasyon Analizi sonucuna göre, aile okuryazarlığı ile iletişim becerileri ölçekleri arasındaki ilişkilerin pozitif yönde olduğu ve çoğunluğunun istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gösterdiği tespit edilmiştir. Çoklu Regresyon Analiz sonucuna göre ise, aile okuryazarlığı değişkeninin iletişim becerilerini istatistiksel olarak anlamlı biçimde yordadığı görülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular genel hatlarıyla tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between parents' family literacy and communication skills. In the study, a relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. The participants consisted of a total of 409 parents, of whom 212 were women and 197 were men. The study used the 'Family Literacy Scale' and the 'Effective Communication Skills Scale.' Additionally, a 'Personal Information Form' was created to determine the demographic characteristics of the participants. In the analysis of the scores obtained from the scales, frequency and percentages, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation, and multiple regression analysis were used. According to the results of the study; it was found that women had significantly higher scores than men in the sub-dimensions of parental literacy and child literacy of the family literacy scale, as well as in the sub-dimensions of communication skills of ego-enhancing language and active listening. In parental literacy, the 50-59 age group scored significantly higher than the 20-29 age group, while in child literacy, the 30-39 age group scored significantly higher than the 20-29 age group. In terms of the parental literacy sub-dimension scale, it was observed that individuals with graduate degrees scored significantly higher than both high school and undergraduate graduates. Additionally, parents who do not work had higher family literacy scores compared to working parents, and individuals in the high-income group had significantly higher parental literacy scores compared to those in the low-income group. It was also found that parents who have a habit of reading books have significantly higher family literacy vii scores compared to those who do not read, and in addition, the sub-dimensions of communication skills for those who read, namely ego-enhancing language and active listening scores, were also significantly higher compared to non-readers. According to the Pearson Correlation Analysis, the relationships between family literacy and communication skills scales were found to be positive, with most showing a statistically significant relationship. The Multiple Regression Analysis revealed that the family literacy variable statistically significantly predicts communication skills. The findings obtained in the study were discussed in general terms, and recommendations were made.