Tiroid dışı cerrahi preoperatif değerlendirmede subklinik hipotiroidinin postoperatif dönemdeki morbidite ve mortaliteye etkisi
The impact of subclinical hypothyroidism on postoperative morbidity and mortality in preoperative evaluation for non-thyroid surgery
  1. Tez No: 1010661
  2. Yazar: BURAK DAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ERMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tiroid hormonları hücresel metabolizma, enerji üretimi ve doku onarımı üzerinde önemli rol oynar. Subklinik hipotiroidi (SKH) varlığında bu süreçlerin yavaşlaması, cerrahi sonrası komplikasyon riskini artırabilir. Bu çalışmada, preoperatif değerlendirmede SKH saptanan hastalarda postoperatif morbidite ve mortalite sonuçlarının ötiroid bireylerle karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif, gözlemsel ve tek merkezli çalışma, 01.01.2023–30.09.2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğinde preoperatif değerlendirme amacıyla başvuran 18–65 yaş aralığındaki toplam 311 hastayı kapsamaktadır. Hastalar tiroid fonksiyon testlerine göre SKH (n=94) ve ötiroid (n=217) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Demografik, klinik ve laboratuvar verileri ile postoperatif komplikasyonlar (postoperatif enfeksiyon, hastane yatış süresi, yoğun bakım yatışı, mekanik ventilasyon ihtiyacı, mortalite, kan transfüzyonu) kaydedilmiştir. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Sürekli değişkenler için Student's t-testi veya Mann–Whitney U testi, kategorik değişkenler için Ki-Kare veya Fisher's Exact testi kullanılmış; bağımsız risk faktörleri çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: SKH grubunda postoperatif komplikasyonların dağılımı ötiroid gruba göre belirgin olarak yüksek saptandı. SKH grubunda yoğun bakım yatışı anlamlı şekilde daha sık görüldü (p=0.001). Benzer şekilde, postoperatif enfeksiyon gelişiminin SKH grubunda belirgin olarak arttığı (p=0.003) ve mekanik ventilasyon/entübasyon gereksiniminin de SKH grubunda anlamlı düzeyde daha yüksek (p=0.0002) olduğu saptandı. Buna karşın hastanede kalış süresi, mortalite ve postoperatif kan transfüzyonu açısından iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0.05). Ayrıca yaş, komorbidite yükü, cerrahi tipi, postoperatif enfeksiyon varlığı, gfr düzeyi ve subklinik hipotiroidi varlığı da göz önünde bulundurularak yapılan regresyon analizinde; SKH varlığı, yoğun bakım yatışı ve ix postoperatif komplikasyon gelişimi açısından bağımsız bir risk faktörü olarak belirlenmiştir. Sonuç: Bulgularımız, subklinik hipotiroidinin postoperatif yoğun bakım takip ihtiyacı ile ilişkili olduğunu ve preoperatif değerlendirmede dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. SKH'nin özellikle yoğun bakım ihtiyacı, entübasyon gereksinimi ve enfeksiyon riskini artırması, bu hasta grubunun perioperatif süreçte daha dikkatli yönetilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Thyroid hormones play a critical role in cellular metabolism, energy production, and tissue repair. In the presence of subclinical hypothyroidism (SCH), the slowing of these physiological processes may increase the risk of postoperative complications. This study aimed to evaluate postoperative morbidity and mortality outcomes in patients diagnosed with SCH during preoperative assessment, in comparison with euthyroid individuals. Materials and Methods: This retrospective, observational, single-center study included 311 patients aged 18–65 years who presented to the Internal Medicine Outpatient Clinic of the University of Health Sciences Istanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital for preoperative evaluation between 01.01.2023 and 30.09.2024. Patients were categorized into two groups based on thyroid function tests: SCH (n=94) and euthyroid (n=217). Demographic, clinical, and laboratory characteristics, as well as postoperative complications (postoperative infection, length of hospital stay, intensive care unit admission, need for mechanical ventilation, mortality, and blood transfusion), were recorded. Data were analyzed using SPSS 25.0. Student's t-test or Mann–Whitney U test was used for continuous variables, while Chi-Square or Fisher's Exact test was applied for categorical variables. Independent risk factors were evaluated through multivariate logistic regression analysis. Results: The distribution of postoperative complications was significantly higher in the SCH group compared with the euthyroid group. ICU admission was observed significantly more frequently in patients with SCH (p = 0.001). Similarly, the incidence of postoperative infection was markedly increased in the SCH group (p = 0.003), and the need for mechanical ventilation/intubation was also significantly higher (p = 0.0002). In contrast, no significant differences were found between the two groups regarding length of hospital stay, mortality, or postoperative blood transfusion (p > 0.05). Furthermore, in the multivariate regression analysis adjusted for age, comorbidity burden, type of surgery, presence of postoperative infection, e-GFR level, and the presence of subclinical hypothyroidism, SCH was identified as an independent risk factor for ICU admission and the development of postoperative complications. xi Conclusion: Our findings demonstrate that subclinical hypothyroidism is associated with an increased need for postoperative intensive care monitoring and should be carefully considered during preoperative evaluation. The elevated risk of ICU admission, intubation requirement, and postoperative infection in patients with SCH suggests that this population warrants more meticulous perioperative management.