The impacts of solar energy adoption on the operational efficiency in retail businesses
Perakende işletmelerinde güneş enerjisi kullanımının operasyonel verimlilik üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 1010674
  2. Yazar: DAVID DAMILOLA OLOYE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykoz Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Nijerya'nın güneybatısındaki Oyo Eyaleti, Ibadan'daki Bodija Pazarı'ndan elde edilen ampirik verileri kullanarak, güneş enerjisi kullanımının Nijerya'daki perakende işletmelerinin operasyonel verimliliği üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, güneş enerjisi kullanımının operasyonel maliyet düşüşü, güç güvenilirliği, verimlilik ve iş sürekliliği üzerindeki etkisini analiz etmektir. Çalışma, Yenilik Yayılımı Teorisi'ne dayanmaktadır ve nicel bir araştırma tasarımı kullanmaktadır. Faaliyetleri önemli ölçüde elektriğe bağımlı olan 146 perakende işletme sahibini seçmek için amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Birincil veriler, beş puanlık Likert ölçeğinde değerlendirilen standartlaştırılmış bir anket ile toplanmıştır. Veri analizi SPSS kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, güneş enerjisi kullanımının operasyonel maliyetleri önemli ölçüde azalttığını ve güneş enerjisi kullanımının üretimi belirgin şekilde etkilediğini göstermektedir. Çalışma, güneş enerjisinin kullanımının, işletme giderlerini düşürerek, güç güvenilirliğini artırarak, verimliliği artırarak ve iş sürekliliğini güçlendirerek perakende işletmelerinde operasyonel verimliliği önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir. Bu nedenle, güneş enerjisini enerji kısıtlı ortamlardaki perakende işletmeleri için hem alternatif bir güç kaynağı hem de stratejik bir operasyonel yatırım olarak konumlandırmaktadır. Rapor, Nijerya'daki perakende işletmelerinde güneş enerjisi kullanımını hızlandırmak için hükümet düzenlemelerinin desteklenmesini, finansmana erişimin iyileştirilmesini ve farkındalığın artırılmasını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of solar energy adoption on the operational efficiency of retail enterprises in Nigeria, utilising empirical data from Bodija Market, Ibadan, Oyo State, South western part of Nigeria. The main aim is to analyse the impact of solar energy adoption on operational cost reduction, power reliability, productivity, and business continuity. The study is based on the Diffusion of Innovation Theory and employs a quantitative research design. A purposive sampling method was utilised to pick 146 retail business owners whose activities are significantly dependent on power. Primary data were gathered with a standardised questionnaire assessed on a five-point Likert scale. The analysis of data was performed utilising SPSS. The results indicate that the adoption of solar energy substantially reduces operational costs, and the use of solar energy markedly affects production. The study shows that the deployment of solar energy markedly improves operational efficiency in retail enterprises by lowering operating expenses, enhancing power dependability, increasing productivity, and fortifying business continuity. It so positions solar energy as both an alternative power source and a strategic operational investment for retail businesses in energy-limited settings. The report advocates for supporting governmental regulations, enhanced access to funding, and heightened awareness to expedite the use of solar energy within retail enterprises in Nigeria.