Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısı ve örgütsel vatandaşlık davranışları: Bir kamu hastanesi örneği
Organizational justice perceptions and organizational citizenship behaviors among healthcare professionals: A public hospital case
- Tez No: 1010715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, sağlık sektöründe çalışanların örgütsel adalet algıları ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada ayrıca söz konusu değişkenlerin demografik özellikler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı da analiz edilmiştir. Örgütsel adalet ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki, çalışanların örgütlerine yönelik algıları ile gönüllü ve örgüt yararına sergiledikleri davranışlar arasındaki etkileşimi açıklayan kuramsal yaklaşımlar çerçevesinde ele alınmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemi kapsamında kesitsel bir tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Mersin ilinde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise Tarsus Devlet Hastanesi'nde görev yapan 354 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veriler, demografik bilgi formu ile Örgütsel Vatandaşlık Davranışı ve Örgütsel Adalet ölçekleri kullanılarak toplanmış; elde edilen veriler SPSS 27.0 ve AMOS programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre örgütsel vatandaşlık davranışı ile örgütsel adalet arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmaktadır (r=0,246; p<0,01). Alt boyutlar düzeyinde yapılan analizlerde, vicdanlılık ile dağıtım adaleti ve sivil erdem ile örgütsel adalet arasında orta düzeyde pozitif ilişkiler tespit edilmiştir. Bununla birlikte, değişkenler arasındaki ilişkilerin tüm boyutlarda aynı yönde olmadığı görülmüş; diğergamlılık ile dağıtım adaleti arasında negatif yönlü bir ilişki belirlenmiştir. Öte yandan, demografik değişkenler açısından yapılan analizlerde cinsiyet değişkenine göre diğergamlılık ve dağıtım adaleti boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu ortaya konulmuştur (p<0,05). Elde edilen bulgular, sağlık çalışanlarının örgütsel adalet algılarının örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde önemli bir belirleyici olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda sağlık kurumlarında adalet algısını güçlendirmeye yönelik uygulamaların geliştirilmesinin, çalışanların gönüllü ve örgüt yararına davranışlarını artırabileceği değerlendirilmektedir. Araştırmanın, sağlık sektöründe örgütsel davranış literatürüne katkı sağlayacağı ve uygulayıcılar için yol gösterici nitelikte sonuçlar sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between organizational justice perceptions and organizational citizenship behaviors among healthcare employees. In addition, the study aims to determine whether these variables differ according to demographic characteristics. The relationship between organizational justice and organizational citizenship behavior is addressed within the framework of theoretical approaches that explain the interaction between employees' perceptions of their organization and their voluntary behaviors that contribute to organizational effectiveness. The study was conducted using a quantitative and cross-sectional research design. The population of the study consists of healthcare employees working in Mersin, Türkiye, while the sample includes 354 healthcare employees working at Tarsus State Hospital. Data were collected using a demographic information form, the Organizational Citizenship Behavior Scale, and the Organizational Justice Scale. The collected data were analyzed using SPSS 27.0 and AMOS software. The findings revealed a positive and significant relationship between organizational citizenship behavior and organizational justice (r = 0.246; p <0.01). At the sub-dimension level, moderate positive relationships were found between conscientiousness and distributive justice, as well as between civic virtue and organizational justice. However, the results also indicated that the relationships among variables were not consistent across all dimensions, as a negative relationship was identified between altruism and distributive justice. Furthermore, significant differences were found in altruism and distributive justice based on gender (p <0.05). The results demonstrate that organizational justice perceptions are an important determinant of organizational citizenship behaviors among healthcare employees. Accordingly, it is suggested that developing practices aimed at strengthening justice perceptions in healthcare institutions may enhance employees' voluntary and organization-oriented behaviors. The study is expected to contribute to the organizational behavior literature in the healthcare sector and provide practical implications for practitioners.