İslam dini eğitimi alan ve almayan ergenlerde sorunlarla başa çıkma becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of the coping skills of adolescents who receive and do not receive islamic religious education in dealing with problems
  1. Tez No: 1010728
  2. Yazar: SALİHA AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SARI GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ergenlik dönemindeki bireyler gelişimsel olarak birçok evreden geçerek yoğun strese maruz kalmaktadırlar. Ergenler stresle başa çıkmak için bilinç ve bilinç dışlarında birçok strateji geliştirmektedirler. Dini başa çıkma bunlardan biridir. Bu çalışmada, alınan din eğitiminin ergenlerin stresle başa çıkmaları ile olan ilişkisi irdelenmiştir. Bu çalışmada; din eğitimi alan ve din eğitimi almayan ergen guruplar arasında din eğitiminin bilinçli başa çıkma yönelimine olan etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemi bir yıldan uzun süreli din eğitimi almış ve din eğitimi almamış olan 13-21 yaş aralığında 100 kişilik iki gruptan oluşmuştur. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Ergenlerde Başa Çıkma Ölçeği ve Dinsel Yaşayış Ölçeği verilmiştir. Çalışmada elde edilen tüm verilerin İstatistiksel analizi için Statistical Package Program for Social Science Version 21.0 programı kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde Frekans Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bağımsız Örnek t-Testi Analizinden yararlanılmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre; din eğitimi alan katılımcıların Dini Yaşayış Ölçeği toplam, Ergenlerde Başa Çıkma Ölçeği-Aktif Başa Çıkma ve Ergenlerde Başa Çıkma Ölçeği toplam puanları din eğitimi almayan katılımcılara göre anlamlı derecede farklı ve yüksek olduğu tespit edilmiştir. (t(98)=3,133; p<0,05), (t(98)=3,362; p<0,05), (t(98)=2,118; p<0,05). Ergenlerde Başa Çıkma Ölçeğinin olumsuz başa çıkma alt testi ile Dini Yaşayış Ölçeği toplam puanı arasında negatif ve anlamlı ilişki bulunduğu saptanmıştır(r=-0,252; p=0,013). Sonuç olarak, her iki grup kıyaslandığında din eğitimi alan ergenlerin almayanlara göre sorunlarıyla daha aktif olarak başa çıktıkları ve olumsuz başa çıkma yöntemlerini daha az kullandıkları tespit edilmiştir. Araştırma bulgularını destekleyecek daha geniş örneklemli, uzun süreli başka çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Individuals are exposed to intense stress through developmental stages in puberty. Adolescents develop various strategies in consciousness and unconsciousness to deal with stress. Religious coping is one of these coping strategies. This study aims to compare coping skills of two groups of adolescents with and without religious education. In this study; the effects of religious education on conscious coping skills among adolescent groups who received religious education and did not receive religious education were investigated.The sample consists of adolescents at 13-21 years of age. The research was conducted with adolescents from Directorate of Religious Affairs and Aşama High School. In the study, Sociodemographic form, Coping Scale for Adolescents and Religious Life Scale were given to the participants. The collected data were evaluated by using Statistical Package Program for Social Science program. According to the results of the findings; The participants who take religious education were performed in a, Religious Life Scale Total, Coping Scale for Adolescents-Active Coping and Coping Scale for Adolescents-Total scores are high compared to the participants who do not receive religious education (t (98) = 3.133; p <0,05), t (98) = 3,362; p <0,05), (t (98) = 2,118; p <0,05). Adolescents who take religious education also avoid negative coping skills (r=-0,252; p=0,013). To sum up, when both groups were compared, it was found that adolescents who received religious education were more actively coping with their problems and they use negative coping methods less than others. Research findings should supported with larger sample and other longitudinal studies.