İstanbul'da IB programı uygulayan resmi liseler ile ulusal programın uygulandığı resmi liselerde görevli öğretmenlerin motivasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of the motivations of teachers in public high schools implementing the IB program in İstanbul and public high schools implementing the national program
  1. Tez No: 1010735
  2. Yazar: YAREN GÜMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER MERTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi liselerde görev alan, IB müfredatı ve MEB müfredatı uygulayan öğretmenlerin motivasyonlarının karşılaştırılması ve bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Örnekleme tipi olarak ise kasıtlı örnekleme ve basit tesadüfi örnekleme tipleri tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu İstanbul ilinde 2024-2025 eğitim- öğretim yılında IB programı uygulayan yedi resmi lise ve IB programı uygulanmayan yedi resmi lisede görev yapan 160 öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında öğretmenlere uygulanan“Demografik Bilgi Formu”ve“Öğretmen Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde Jamovi programı kullanılmıştır. Kullanılan ölçeğin iç tutarlılık düzeyini belirlemek için Cronbach's Alpha güvenilirlik katsayıları hesaplanmış ve ölçeğin alt boyutlarının güvenirlik analizleri yapılmıştır. Katılımcıların demografik niteliklerini ve ölçek puanlarını belirlemek için betimleyici istatistikler hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu incelenmiş ve parametrik testler uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, IB programı uygulanan okullarda görev yapan öğretmenlerin motivasyonları ile ulusal programın uygulandığı okullarda görev yapan öğretmenlerin motivasyonları arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin motivasyon algıları cinsiyet, mesleki kıdem ve eğitim düzeylerine göre farklılık göstermektedir; Kadın öğretmenlerin motivasyon düzeyleri erkek öğretmenlere göre daha yüksektir. Öğretmenlerin motivasyon düzeyleri, mesleki kıdemleri göreve yeni başlayan öğretmenlerde ve 16 yılın üzerinde meslekte görev yapan öğretmenlerde artış göstermektedir. Eğitim düzeyi değişkeninde ise, öğretmenlerin mezun oldukları program düzeyi yükseldikçe motivasyonlarında düşüş tespit edilmiştir. Lisans programı mezunu öğretmen grubunun, yüksek lisans veya doktora programından mezun olan öğretmen grubuna göre motivasyon düzeyi daha yüksektir. Öğretmenlerin kurumda görev aldıkları süre ve medeni durum değişkeninin motivasyon algılarında belirleyici bir rol oynamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the motivation levels of teachers working in official high schools affiliated with the Ministry of National Education who implement the IB curriculum and the Ministry of National Education curriculum, and to examine whether these levels differ according to certain variables. In this study, the quantitative research methods of purposive sampling were used. The sample of the study consists of teachers affiliated with the Ministry of National Education at seven official high schools implementing the IB program and seven official high schools not implementing the IB program in Istanbul during the 2024-2025 academic year. The sample of the study consists of 160 teachers. The“Demographic Information Form”and the“Teacher Motivation Scale”administered to teachers were used to collect data. Jamovi program was used to analyze the data. Cronbach's Alpha reliability coefficients were calculated to determine the internal consistency level of the scale used, and reliability analyses of the scale's subdimensions were performed. Descriptive statistics were calculated to determine the demographic characteristics of the participants and their scale scores.The normality of the data distribution was examined, and parametric tests were found to be applicable. According to the research findings, there was no difference in motivation between teachers teaching IB courses in schools implementing the IB program and teachers teaching in schools implementing the national program. Teachers' perceptions of motivation differed according to gender, professional seniority, and education level. Female teachers' motivation levels are higher than those of male teachers. Furthermore, it was found that teachers' motivation increases as their professional seniority and educational level increase. Teachers' motivation levels increase with professional seniority among teachers who are new to the profession and those who have been working for more than 16 years. In terms of educational level, a decrease in motivation has been observed as the level of the program from which teachers graduated increased. The motivation level of the group of teachers who graduated from a bachelor's program is higher than that of the group of teachers who graduated from a master's or doctoral program. It has been concluded that the length of time teachers worked at the institution and their marital status had no effect on their motivation. It was determined that the length of service at the institution and the marital status variable do not play a decisive role in teachers' perceptions of motivation.