Uluslararası bakalorya diploma programını (UBDP) ortaöğretimde uygulayan devlet okullarında programın uygulanması aşamasında yönetici ve öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar
Problems faced by administrators and teachers during the implementation of the international baccalaureate diploma program (UBDP) in secondary education in public schools
  1. Tez No: 962661
  2. Yazar: AYŞE GÜLVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Hızla küreselleşen dünyada kültürler arasında etkileşim artmaktadır. Bununla birlikte uluslararası şirketlerin sunduğu iş imkânları ve diplomatik nedenlerle farklı ülkelerde yaşayanların sayısı da artmaktadır. Uluslararası Bakalorya Organizasyonu (UBO) 1968'de kar maçı gütmeyen, öğrenci merkezli, etkileşimli sınıflara dayalı, uluslararası düzeyde eğitim verecek okulların temelini atmıştır. Kültürler arası farklılığa önem veren, yaşadığı dünyayı geliştirme hedefinde olan, anlayan, sorgulayan, iletişim kuran bireyler yetiştirmeyi hedefleyen beceri temelli bu eğitim dünyanın birçok üniversitesi tarafından tanınmaktadır. Bugün dünyanın 150 ülkesinde 5600'den fazla okulda uygulanan Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (UBDP) 1994'ten itibaren Türkiye'deki okullarda da uygulanmaktadır. Özel okullarla başlayan bu eğitim programı 2007'de Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesinin programı eğitimine dahil etmesiyle devlet okullarında da uygulanmaya başlanmıştır. Bugün öğrencilerine yurt dışında okuma fırsatı için seçenek sunmayı hedefleyen sekiz nitelikli devlet lisesinde uygulanan UB Programının uygulanması sırasında birtakım sorunlarla karşılaşılmaktadır. UB programı; içeriği, standartları, öğretmen yeterlilikleri gibi birçok konuda Millî Eğitim Bakanlığının (MEB) uyguladığı ulusal programdan farklılık arz etmektedir. Devlet okulları her bakımdan merkezi teşkilata bağlı olduğu için UBDP'nin uygulanmasında yönetimsel ve ders içi birçok sorunla karşılaşılmaktadır. İki farklı programı aynı okulda uygulamak bazı yönetimsel sorunlara yol açarken, öğretmenler de eğitim programlarının farklılığı nedeniyle özgül birtakım sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu araştırma UBDP'yi ortaöğretimde uygulayan devlet okullarında programın uygulanması aşamasında yöneticilerin ve öğretmenlerin karşılaştıkları sorunları tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, programı uygulayan sekiz devlet lisesinde yöneticilik yapan okul müdürleri, program koordinatörleri ve UBDP dersine giren öğretmenlerle açık uçlu görüşme sorularıyla olgubilim deseni kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre okul müdürlerinin; UBDP'yi uluslararası standartlara uygun bir şekilde yürütebilmek için, fiziksel, dijital, özellikle öğretmen yetersizlikleri ve öğretmenin programa uyumu konusundaki sorunları içeren insan kaynağı gibi yetersizliklerden dolayı zorluklar yaşadığı sonucuna varılmıştır. UBDP koordinatörlerinin; resmi olarak tanımlarının olmaması, okul müdürü ile öğretmenler arasında sorumlukları olan ancak yetkisi olmayan bir konumda iş yapmaya çalışması dolayısıyla sorun yaşadıkları sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin ise MEB ve UBDP eğitim programlarının uygulamadaki farklılığı, mesleki yeterlilik, adaptasyon, ders planlaması, dil yeterliliği, görev yükü ve sorumluluklar konularında sorun yaşadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interaction between cultures is increasing in a rapidly globalising world. In addition, the number of people living in different countries is increasing due to job opportunities offered by international companies and diplomatic reasons. In 1968, the International Baccalaureate Organisation (IBO) laid the foundation for non-profit, student-centred, international schools based on interactive classrooms. This skills-based education, which aims to raise individuals who value intercultural diversity, improve the world they live in, understand, question and communicate, is recognised by many universities around the world. The International Baccalaureate Diploma Programme (IBDP), which is implemented in more than 5600 schools in 150 countries today, has been implemented in schools in Turkey since 1994. This education programme, which was first implemented in private schools, began to be implemented in public schools in 2007 when Prof. Dr. Mümtaz Turhan Social Sciences High School included the programme in its education. The IB Programme, which is currently implemented in eight qualified public high schools aims to offer students the opportunity to study abroad, causing some problems during implementation. IB education differs from the national programme implemented by the Ministry of National Education of Türkiye in many aspects such as programme content, standards and teacher qualifications. Since public schools are connected to the central organisation in all respects, many administrative and in-class problems are encountered in the implementation of the IBDP. While implementing two different programmes in the same school causes some administrative problems, teachers also face several specific problems due to the difference in education programmes. This research was conducted to determine and specify the problems encountered by administrators and teachers during the implementation of the IBDP in public schools. The research was conducted by using the phenomenological method with open-ended interview questions with school principals, programme coordinators and teachers who teach IBDP courses in eight public high schools implementing the programme. The data obtained were analysed using the descriptive analysis method. According to the results of the research, it was concluded that school principals had difficulties in carrying out IBDP per international standards due to the lack of physical, digital, and human resources which especially includes several problems with teacher competencies and teacher adaptation to the programme. It was concluded that IBDP coordinators had some problems due to the lack of official definitions and trying to work in a position between the school principal and teachers with responsibilities but without authority. It was concluded that teachers had some problems in terms of the differences between the MoNE and IBDP programmes of education, professional competence, adaptation, lesson planning, language competence, task load, and responsibilities.