Âşık Paşazâde- Kitâb-ı Tevârîh-i Al-i Osman Vatikan nüshası 1b-101b (metin- dil incelemesi-dizin-tıpkıbasım)
Âşik Paşazâde - Kitâb-i Tevârîh-i Al-i Osman: The Vatican manuscript folios 1b-101b (text, linguistic analysis, index, and facsimile)
  1. Tez No: 1010761
  2. Yazar: ALİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET BÜKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 15. yy.‟da yazıldığı bilinen Âşık Paşazâde Ahmedî tarafından yazılmış Tevârîh-İ Âl-İ Osman adlı eserinin Biblioteca Apostolica Vaticana‟da Türkçe el yazmaları içerisinde Vat.Turc.30 arşiv numarasıyla kayıtlı olan Vatikan nüshasının 1b-101b varakları arasındaki bölümü incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Âşık Paşazâde Ahmedî‟nin hayatı ve yazmış olduğu Tevârîh-İ Âl-İ Osman eseri hakkında çeşitli kaynaklar taranarak bilgi verilmiştir. Metin transkripsiyon yöntemiyle Arap harfli metinden latin harflerine aktarılmış, ardından metinde bulunan imlâ özellikleri ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Fonetik inceleme bölümünde ise eserdeki eski Anadolu Türkçesi dönemine ilişkin ses olayları ele alınmıştır. Ekler bölümünde kelimelere getirilen çekim ve yapım ekleri incelenmiş ve dönemin özellikleri esas alınarak değerlendirilmiştir. Dizin bölümünde eserde geçen kelimeler çekim ekleri gösterilerek alfabetik olarak verilmiştir. Eserde geçen yer adları ve kişi adları ise ayrı bir başlık altında dizin olarak tasnif edilmiştir. Son olarak Tevârîh İ Âl-İ Osman isimli eserin Vatikan nüshasının 1b-101b varakları arasında bulunan bölümü tıpkıbasım olarak varak ve satır numaraları verilerek çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the section between folios 1b–101b of the Vatican manuscript of the work titled Tevârîh-i Âl-i Osman, written by Âşık Paşazâde Ahmedî in the 15th century, which is registered under the archive number Vat.turc.30 among the Turkish manuscripts in the Biblioteca Apostolica Vaticana. In the introduction of the study, information about the life of Âşık Paşazâde Ahmedî and his work Tevârîh-i Âl-i Osman is presented based on a survey of various sources. The text was transcribed from the original Arabic script into the Latin alphabet using the transcription method, and the orthographic features of the text were subsequently examined in detail. In the phonetic analysis section, sound changes characteristic of the Old Anatolian Turkish period observed in the work were analyzed. In the section on suffixes, the inflectional and derivational suffixes attached to the words were examined and evaluated within the framework of the linguistic characteristics of the period. In the index section, the words occurring in the text were presented alphabetically with their inflectional forms indicated. Place names and personal names appearing in the work were classified separately under a distinct heading. Finally, the section of the Vatican manuscript of Tevârîh-i Âl-i Osman covering folios 1b–101b was included in the study as a facsimile, with folio and line numbers indicated.