Küresel iklim değişikliği ve göç
Global climate change and migration
- Tez No: 1010762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNAYET BURCU AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tez, küresel iklim değişikliğinin göç üzerindeki etkilerini çok boyutlu bir çerçevede ele alarak, iklim değişikliği ile göç arasındaki ilişkinin niteliğini, kapsamını ve bu ilişkinin ağırlığını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, iklim değişikliğinin göç süreçlerinde tek başına belirleyici bir unsur olup olmadığını tartışmak, çevresel değişimlerin göçle ilişkili ekonomik, sosyal ve politik faktörler üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu bağlamda tez, iklim değişikliği ve göç arasındaki ilişkinin basit bir neden–sonuç ilişkisiyle açıklanamayacağını savunmaktadır. Tez kapsamında öncelikle iklim değişikliğinin bilimsel temelleri ele alınmış; küresel sıcaklık artışları, sera gazı emisyonları ve iklim sisteminde gözlemlenen uzun dönemli değişimler doğrultusunda iklim değişikliğinin büyük ölçüde insan faaliyetlerinden kaynaklanan bir olgu olduğu ortaya konulmuştur. Bu bilimsel çerçeve, iklim değişikliğinin çevresel, ekonomik ve toplumsal etkilerinin göç süreçleriyle nasıl kesiştiğini analiz etmek için temel oluşturmuştur. Çalışmada, iklim değişikliği ile göç arasındaki ilişki kuramsal yaklaşımlar ışığında değerlendirilmiş; zorunlu göçler, iklim mültecileri, kırılganlık, uyum kapasitesi ve bölgesel farklılıklar gibi kavramlar çerçevesinde ele alınmıştır. Küresel ölçekte farklı coğrafyalardan örnekler incelenmiş ve iklim değişikliğinin bazı bağlamlarda göçü doğrudan tetikleyebildiği, çoğu durumda ise mevcut ekonomik ve sosyal kırılganlıkları derinleştirerek göç kararlarını dolaylı biçimde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu durum, iklim değişikliğinin göç üzerindeki etkisinin bağlama bağlı olarak değişen bir ağırlığa sahip olduğunu göstermektedir. Tezde ayrıca, iklim değişikliği kaynaklı göçün hukuki statüsüne ilişkin belirsizlikler ile mevcut politika ve strateji eksiklikleri ele alınmıştır. Türkiye özelinde yapılan değerlendirmeler ise, iklim değişikliğinin tarım, su kaynakları ve kırsal geçim yapıları üzerindeki etkilerinin iç göç dinamikleriyle giderek daha fazla kesiştiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu tez, küresel iklim değişikliğinin göç süreçlerinde tek başına belirleyici bir neden olmadığını; ancak belirli çevresel, ekonomik ve politik koşullar altında göç üzerindeki etkisi artan yapısal bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda çalışma, iklim değişikliği, göç ve kalkınma politikalarının bütüncül bir çerçevede ele alınması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impacts of global climate change on migration within a multidimensional framework, aiming to analyze the nature, scope, and relative weight of the relationship between climate change and migration. The primary objective of the study is to assess whether climate change constitutes a sole determinant of migration processes or whether it operates through its interaction with economic, social, and political factors. In this context, the thesis argues that the relationship between climate change and migration cannot be explained through a simple cause–effect framework. The study first addresses the scientific foundations of climate change by examining global temperature increases, greenhouse gas emissions, and long-term changes observed in the climate system. Based on this scientific evidence, climate change is identified as a phenomenon largely driven by human activities. This framework provides the basis for analyzing how the environmental, economic, and social consequences of climate change intersect with migration dynamics. The relationship between climate change and migration is evaluated through theoretical approaches, focusing on concepts such as forced migration, climate refugees, vulnerability, adaptive capacity, and regional disparities. Various global examples are examined, demonstrating that climate change can directly trigger migration in certain contexts, while more commonly it influences migration indirectly by intensifying existing socio-economic and environmental vulnerabilities. These findings indicate that the impact of climate change on migration varies depending on contextual conditions and differs across regions. The thesis also addresses legal uncertainties surrounding climate change–induced migration, as well as existing policy and strategy gaps at both international and national levels. In the case of Turkey, the analysis reveals that the impacts of climate change on agriculture, water resources, and rural livelihoods increasingly intersect with internal migration dynamics. In conclusion, the thesis demonstrates that global climate change is not a sole determinant of migration, but rather a structural factor whose influence on migration intensifies under specific environmental, economic, and political conditions. Accordingly, the study emphasizes the need for integrated approaches that address climate change, migration, and development policies within a holistic framework.