Küresel iklim değişiklikleri ve Türkiye iklimi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Global climate changes and examination of their effects on Turkey?s climate
- Tez No: 212489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalısmasında, küresel ısınmanın bir sonucu olan iklim degisikligi sorunun ne oldugu ve Türkiye'deki olası etkilerinin neler olabileceginin incelenmistir. klim degisikligi, dünya var oldugundan bugüne kadar yasanan dogal bir süreç olarak kendini göstermektedir. Ancak sanayi devrimiyle birlikte insan faaliyetlerinin de iklimi degistiren önemli faktörlerin basında gelmesi, durumun dogal bir süreç olarak degil, büyük bir çevre felaketi haline dönüsmesine neden olmustur. Yapılan çalısmada kendine özgü inceleme ve degerlendirme yöntemleri kullanılmıstır. klim degisikliginin açıklanması amacıyla güvenilir kaynak ve litaretür arastırmaları yapılmıs ve sorunun içeriginin anlasılır olmasına dikkat edilmistir. Bu dogrultuda Türkiye'nin 7 cografi bölgesinden 28 l üzerinde iklim degisim aralıgının sayısal verilerle belirlenmesi, ek bir yöntem olarak seçilmis ve bu verilerden elde edilen sonuçlar da yorumlanmıstır. Ortaya çıkan sonuçlar hem düsündürücü, düsündürücü oldugu kadarda üzücü boyuttadır. Türkiye'nin iklim degisikligi felaketini ciddi bir biçimde yasayacagı kaçınılmaz bir gerçek olarak ortaya çıkmıstır. Kuraklık, göç, susuzluk, çöllesme, bazı ekolojik türlerinin yok olması, tarım alanlarının azalması yasanabilecek önemli çevresel ve toplumsal sorunlar olarak karsımıza çıkacaktır. Eger hızla degismekte olan iklimin kötü gidisine; fosil yakıt tüketiminin yapılmaması ya da en aza indirilmesi, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılması, denetimsiz sanayilesmenin önüne geçilmesi ve orman alanlarının yok olmasının engellenerek yesil alanların artırılması gibi çözümler bulunmazsa, uzun vadede gelecekte yasanabilir bir çevre bulmak mümkün olmayacaktır. ANAHTAR KELMELER: klim Degisikligi, Kuraklık, Susuzluk Tarım Arazileri, Göç
Özet (Çeviri)
In this thesis study, what the climate change problem is and what the possible effects are in Turkey are examined. Climate change has shown itself as natural process lived since the world was formed. But with the industry revolution, human activities are the head of the important factors which change climate. So this situation caused changing from natural process to a huge environment calamity. In the presented study some privite, examination and observation methods were used. With aim to explain climate changes, trustable resource and literature researches were fulfilled and being understandable of subject?s concept was regarded. In this direction, determining with numerical data of change range of climates in 28 cities from 7 geographical regions was decided to be asistant method of the study and the data obtained from these results effect on results and so comments. The results obtained are both thought provoking and upsetting. It appeared that living the climate change calamity of Turkey is an inevitable true. Drought, immigration, lack of water, becoming desert extinct of some ecological species, decreasing agricultural fields will be natural and social problems lived. If manind don?t find some ways such as increasing gren areas by not consuming fossil fuel or decreasing, using renewable energy resources preventing uncontrolled industrialization and preventing forest destruction, it won?t be possible to find a clean environment which can be lived. KEY WORDS: Climate change, drought, lack of water, agricultural fields, immigration.