Modülatör tedavi çağında kistik fibrozis hastalarında tedaviye uyum, yaşam kalitesi ve kaygı düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 1010778
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN UZUNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, pediatrik kistik fibrozis (KF) hastalarında modülatör tedavisinin tedaviye uyum, yaşam kalitesi ve kaygı düzeyi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel, tek merkezli çalışmaya, 6–18 yaş aralığında KF ile izlenen 36 hasta ve ebeveynleri dahil edildi. Demografik ve klinik veriler hasta dosyaları ve elektronik kayıtlar üzerinden elde edildi. Tedavi uyumu Kısa İlaç Anketi (KİA) ve İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği (İUBÖ), kaygı düzeyi Çocuklarda Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeği (ÇATÖ), yaşam kalitesi ise Yeniden Düzenlenmiş Kistik Fibrozis Anketi (CFQ-R) ile değerlendirildi. Veriler uygun tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemlerle analiz edildi; anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 12,9±4,4 yıl olan 36 hasta dahil edildi; hastaların %58,3'ü kızdı. Medyan tanı yaşı 3,0 ay (0,0–168,0), ortalama VKİ persentili 37,5±16,5 bulundu. KİA, İUBÖ ve ÇATÖ puan ortalamaları sırasıyla 1,6±1,0, 23,2±2,2 ve 23,7±13,7 olarak saptandı. KİA'ya göre hastaların %86,1'i uyumsuz olarak sınıflandırıldı. Modülatör kullanan ve kullanmayan gruplar arasında KİA açısından anlamlı fark saptanmadı (p=0,973), buna karşılık İUBÖ skorları açısından anlamlı fark bulundu (p=0,006). Modülatör kullanan grupta ÇATÖ medyan skoru daha düşük olmasına rağmen fark istatistiksel olarak anlamlı değildi [17,0 (2,0–40,0)'a karşı 28,0 (4,0–60,0); p=0,241]. Ebeveyn CFQ-R değerlendirmesinde yalnızca solunum semptomları alanında modülatör kullanan grup lehine anlamlı fark saptandı [80,6 (50,0–94,4)'e karşı 44,4 (0,0–100,0); p=0,021]. Ergen formunda sindirim semptomları alanında modülatör kullanmayan grupta daha yüksek skor bulundu (p=0,012). Sonuç: Modülatör tedavi, pediatrik KF hastalarında özellikle solunumla ilişkili yaşam kalitesi alanlarında ve bazı tedavi uyumu göstergelerinde olumlu sonuçlarla ilişkili bulundu. Bununla birlikte, kaygı düzeyi ve yaşam kalitesinin solunum dışı alanlarında daha heterojen bulgular izlendi. Tedaviye uyum, yaşam kalitesi ve psikolojik durumun çok boyutlu olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of modulator therapy on treatment adherence, quality of life, and anxiety levels in pediatric patients with cystic fibrosis (CF). Materials and Methods: This cross-sectional, single-center study included 36 patients aged 6–18 years with CF and their caregivers. Demographic and clinical data were obtained from patient files and electronic medical records. Treatment adherence was assessed using the Brief Medication Questionnaire (BMQ) and the Medication Adherence Report Scale (MARS), anxiety using the Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED), and quality of life using the parent, child, and adolescent forms of the Cystic Fibrosis Questionnaire-Revised (CFQ-R). Data were analyzed with appropriate descriptive and comparative statistical methods; p<0.05 was considered statistically significant. Results: Thirty-six patients with a mean age of 12.9±4.4 years were included; 58.3% were female. The median age at diagnosis was 3.0 months (0.0–168.0), mean body mass index (BMI) was 18.5±4.5, and mean BMI percentile was 37.5±16.5. Mean BMQ, MARS, and SCARED scores were 1.6±1.0, 23.2±2.2, and 23.7±13.7, respectively. According to the BMQ, 86.1% of patients were classified as non- adherent. No significant difference was found between patients receiving and not receiving modulator therapy in terms of BMQ scores (p=0.973), whereas MARS scores differed significantly (p=0.006). Although the median SCARED score was lower in the modulator group, the difference was not statistically significant. In the parent CFQ-R assessment, a significant difference in favor of the modulator group was found only in the respiratory symptoms domain. In the adolescent form, the non- modulator group had a higher score in the digestive symptoms domain (p=0.012). Conclusion: Modulator therapy was associated with favorable outcomes, particularly in respiratory-related quality of life domains and some treatment adherence measures in pediatric patients with cystic fibrosis. However, more heterogeneous findings were observed in anxiety levels and non-respiratory quality of life domains. Treatment adherence, quality of life, and psychological status should therefore be evaluated within a multifactorial framework.