Spor markalarında retro ürünlerin incelenmesi
An examination of retro products in sports brands
  1. Tez No: 1010779
  2. Yazar: EDA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK GÜVEN, DOÇ. DR. ALİ ÇEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, spor markalarında retro ürünlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, Reebok, Puma, Adidas ve Nike markalarının sosyal ağ platformlarında yayınladığı 10 tane videoya erişim sağlanmıştır. Araştırmanın modeli;“Temel Nitel Araştırma”olarak belirlenmiştir. Araştırmanın deseninde ise“Doküman İncelemesi”tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizi iki aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada; videolardan alınan görüntüler Charles Sanders Peirce ve Roland Barthes'in göstergebilim kuramlarına göre oluşturulan analiz tablosunda incelenmiştir. İkinci aşamada ise videoların tamamı, Scola ve Gordon'un sporda retro pazarlama uygulama alanı metoduna göre çözümlenmiştir. Çalışmada, Reebok markası Club C 85 ve Aztrek 93 ayakkabısının olduğu, Puma markası Speedcat ve Slipstream ayakkabısının olduğu, Adidas markası 2 adet Süperstar ve 1 adet Predatör krampon ayakkabısının olduğu, Nike markası ise 2 adet Air Max ve 1 adet Air Jordan ayakkabılarının olduğu retro ürünlere yer verilmiştir. Nike, Adidas, Puma ve Reebook markalarının fiziksel etkinlikler, oyun setleri, spor ve dans aktiviteleri gibi deneyimsel unsurları retro temalarla birleştirerek tüketicilerini pasif alıcıdan aktif katılımcıya dönüştürmüştür. Ayrıca Nike, Adidas, Puma ve Reebook markaları tüketicilerle kültürel, duygusal ve deneyimsel bağları güçlendirebilmek, marka kimliklerini ortaya koyabilmek, marka bilinirliklerini artırabilmek ve köklü marka miraslarını yansıtabilmek için retro pazarlama stratejilerinden faydalandığı gözükmektedir. Sonuç olarak; Nike ve Adidas markalarının Puma ve Reebok markalarına göre pazarda ki konumunu daha da fazla güçlendirebilmek için daha çok retro ürünler ve etkinlikler üretme çabası içerisinde oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine retro products in sports brands. The research accessed 10 videos published by Reebok, Puma, Adidas, and Nike on social media platforms. The research model was determined as a“Basic Qualitative Research”approach, and the research design employed the“Document Analysis”technique. Data analysis was conducted in two stages. In the first stage, images extracted from the videos were examined using an analysis table based on the semiotic theories of Charles Sanders Peirce and Roland Barthes. In the second stage, all videos were analyzed according to the sports retro marketing application methodology proposed by Scola and Gordon. The study included retro products such as Reebok's Club C 85 and Aztrek 93, Puma's Speedcat and Slipstream, Adidas's two Superstar models and one Predator football boot, and Nike's two Air Max models and one Air Jordan. Nike, Adidas, Puma, and Reebok integrated experiential elements such as physical activities, game sets, sports, and dance with retro themes, transforming consumers from passive recipients into active participants. Furthermore, these brands utilized retro marketing strategies to strengthen cultural, emotional, and experiential connections with consumers, communicate brand identity, enhance brand awareness, and reflect their established brand heritage. As a result, it can be suggested that Nike and Adidas, compared to Puma and Reebok, are more focused on producing retro products and organizing events to further strengthen their market positions.