Öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim öz yeterlilikleri ile sınıf yönetimi stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between teachers' differentiated self-efficacy and classroom management styles
- Tez No: 1010783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretim öz yeterlilikleri ile sınıf yönetimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma ilişkisel model ile tasarlanmıştır. Çalışmanın katılımcılarını 2024-2025 eğitim-öğretim öğretim-yılında Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi okullarda görev yapan 407 öğretmen ve okul yöneticisi oluşturmaktadır. Veriler sosyo-demografik bilgilerinin yanında“Farklılaştırılmış Öğretim Öz yeterlik Ölçeği”ve“Sınıf Yönetimi Stilleri Ölçeği”ile toplanarak tanımlayıcı istatistiklerin yanında t testi, ANOVA, korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; farklılaştırılmış öğretim öz yeterlik ve sınıf yönetim algılarının“Orta”düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Farklılaştırılmış öz yeterlilik algılarının demografik değişkenlerden cinsiyet, kıdem, mesleki görev, eğitim durumu ve farklılaştırılmış öğretim ile ilgili eğitim alma durumu ile anlamlı ilişki ortaya çıkmıştır. Yaş, mesleki unvan, okul türü ve farklılaştırılmış öğretimin uygulanabilirliği değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Sınıf yönetim stili algılarında demografik değişkenlerden cinsiyet, kıdem, mesleki görev, eğitim durumu, uygulanabilirlik değişkenine göre anlamlı farklılık tespit edilirken, yaş ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Farklılaştırılmış öğretim öz yeterlik algıları ile sınıf yönetim stilleri ve alt boyutları arasında pozitif yönlü doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir. Farklılaştırılmış öğretim öz yeterliğin (bağımlı değişken) en güçlü yordayıcısı“yetkeci”iken;“baskıcı”,“serbest”ve“ilgisiz ”yönetim stilleri de pozitif yordayıcı olarak ortaya çıkmıştır. İlgisiz yönetim sitilinin ise negatif etkili bir yordayıcı olduğu tespit edilmiştir. Sınıf yönetim stili farklılaştıkça, farklılaştırılmış öğretim öz yeterliğin de arttığı sonucu ortaya çıkmaktadır. Sınıf yönetim stilleri farklılaştırılmış öz yeterliği yordamaktadır. Farklılaştırılmış öğretim öz yeterliğin, sınıf yönetim stillerine bağlı olarak değiştiği sonucuna varılmıştır. Sonraki yapılacak araştırmalarda karma yöntemle çalışılması ve öğretmenlerin görüşlerinin de alınması, nitel araştırma yöntemleriyle incelenmesi, farklı değişkenlerle araştırmalar yapılması, bölgesel farklılıkların belirlenmesi için geniş çaplı araştırmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research examined the relationship between differentiated instruction self efficacy and classroom management styles. The study used a relationship-based design. The participants included 407 teachers and school administrators working in public schools affiliated with the Manisa Provincial Directorate of National Education during the 2024-2025 academic year. Data were collected using socio-demographic information, the“Differentiated Instruction Self-Efficacy Scale,”and the“Classroom Management Styles Scale.”Descriptive statistics, t-tests, ANOVA, explanatory analysis, and regression analysis were used to analyze the data. The study results indicate that differentiated instruction self-efficacy and perceptions of classroom management are at a“medium”level. A significant relationship was found between differentiated instruction self-efficacy perceptions and demographic variables, including gender, seniority, professional position, educational status, and training in differentiated instruction. No significant differences were found based on age, professional title, school type, and the applicability of differentiated instruction. Perceptions of classroom management style showed significant differences across demographic variables such as gender, seniority, professional position, educational status, and applicability, whereas no significant differences were found for age or school type. A positive linear relationship was found between differentiated instruction self-efficacy perceptions and classroom management styles and their sub-dimensions. While“authoritarian”was the strongest predictor of differentiated instruction self-efficacy (dependent variable);“authoritarian”,“permissive”and“uninvolved”management styles also emerged as positive predictors. It was found that an indifferent management style was a negative predictor. The study revealed that differentiated instruction self-efficacy increased as classroom management styles varied. Classroom management styles predict differentiated self efficacy. It was concluded that differentiated instruction self-efficacy varies with classroom management styles. Future research is recommended to employ mixed methods, incorporate teachers' perspectives, examine qualitative research methods, conduct studies with varying variables, and conduct large-scale research to identify regional differences.