Writing with integrity: Developing and implementing a source-based academic writing program for EFL learners
Dürüstlük ile yazma: İngilizce öğrencileri ı̇çin kaynak temelli akademik yazma programının geliştirilmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 1010820
  2. Yazar: ERAY BAKBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM RAZI, DR. ÖZGÜR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma,“Dürüstlük ile Yazma: İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğrenenler için Kaynak Temelli Akademik Yazma Programı”başlıklı eğitim programının etkililiğini değerlendirmektedir. Bu çalışmanın amacı etik, mekanik ve retorik metinlerarasılık yaklaşımlarının kuramsal temeli üzerinden, İngilizce öğrenenlerin metin yazarı olarak kaynak metin kullanımı sırasında karşılaştıkları sorunları akademik dürüstlüğe proaktif bir yaklaşım ile iyileştirmektir. Kitlesel, açık ve çevrimiçi kurs (MOOC) formatında geliştirilen ve sunulan bu program, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde verilen Yazma Becerileri 2 (YB2) dersine ek destekleyici bir kurs olarak uygulanmıştır. Çalışmanın katılımcıları ise temel seviye akademik yazma bilgisine sahip olan ve YB2 dersine kayıtlı 44 öğrencidir. Bu çalışmada, YB2 dersi ile pedagojik uyum üzerinden, İngilizce öğrenen metin yazarları için etkili kaynak metni kullanımı ve açıkça atıf verme becerileri ile etkili argüman oluşturmanın geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bir eğitim programı değerlendirme çalışması olarak tasarlanan bu araştırmada, Kirkpatrick'in Dört Seviyede Program Değerlendirme Modeli esas alınmıştır. Bununla birlikte tepki, öğrenme, davranış ve sonuç seviyelerinde veri toplanmış ve analiz edilmiştir. Sonuçlara göre katılımcılar bu deneyimi etkili, fazlasıyla kullanışlı ve ilgi çekici olarak tanımlamıştır. Bununla birlikte katılımcılar YB2 dersi ile kurulan pedagojik entegrasyonu kıymetli olarak tanımlamıştır, ki bu durum YB2 dersinin eğitmeni tarafından da onaylanmıştır. Katılımcılar en yüksek seviyede öğrenimi mekanik metinlerarasılık alanında göstermiştir, ardından sırasıyla retorik ve etik alanlarda öğrenim gelmektedir. Son olarak, katılımcılar metinlerarasılık becerilerini kullanırken farklı biçimlerde bilgiden pratiğe aktarım noktasında uyuşmazlıklar sergilemiştir. Çalışma, alandaki eğitmenler ve araştırmacılar için pedagojik ve yöntemsel öneriler ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
This master's thesis study investigates the evaluation of effectiveness of a pedagogical training titled“Writing with Integrity: A Source-Based Academic Writing Program for EFL Learners”. Grounded in ethical, mechanical and rhetorical approaches of intertextuality, this study aims to mitigate challenges of source text use faced by EFL (speakers of English as a foreign language) student authors with a proactive approach to academic integrity. Designed and delivered as a MOOC (massive, open, online course); the program has been implemented as a supplementary training to Writing Skills 2 (WS2) course at a state university in Türkiye. Accordingly, the participants consist of 44 EFL learners who were registered in WS2, familiarized with essentials of academic writing. Through pedagogical alignment with WS2, this study aimed to enhance building arguments for EFL learners upon effective integration of source texts via transparent acknowledgement. Built as an educational evaluation research, this study employed Kirkpatrick's Four Level of Evaluation framework, which guided the data collection and analyses at levels of reaction, learning, behavior and results. The findings revealed that participants considered their MOOC experience effective, highly useful and engaging. Regarding the pedagogical implementation with WS2, participant considered the training as valuable, corroborated by WS2 Instructor. Furthermore, participants displayed the highest level of skills attainment at mechanical domain, followed by rhetorical and ethical domains. Finally, participants' application of intertextual skills displayed patterns of discrepancy of transfer from knowledge into practice. The study concludes with pedagogical and methodological implications for instructors and researchers in the field.