InSb koloidal kuantum nokta fotodedektörlerin üretimi, optimizasyonu ve karakterizasyonu
Fabrication, optimization, and characterization of InSb colloidal quantum dot photodetectors
  1. Tez No: 1010819
  2. Yazar: BETÜL SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ATAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotonik Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Işık–madde etkileşimlerinin anlaşılması, modern optoelektronik aygıtların geliştirilmesinde temel bir yere sahiptir. Bu kapsamda fotodedektörler, gelen fotonları elektrik sinyaline dönüştürme yetenekleri sayesinde geniş uygulama alanlarında kritik önem taşır. Boyutla ayarlanabilir bant aralığı ve çözelti temelli üretim imkânı sunan koloidal kuantum noktalar, son yıllarda kızılötesi algılama teknolojileri için güçlü bir alternatif hâline gelmiştir. Bu tez çalışması, çevre açısından güvenli bir malzeme olan indiyum antimonit (InSb) koloidal kuantum noktalar (KKN) kullanılarak sol-jel tabanlı kızılötesi fotodedektörlerin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Önerilen aygıt yapısı, delik taşıma katmanı olarak NiO, elektron taşıma katmanı olarak SnO₂ ve titanyum katkılı altın kontaklar içermekte olup, yük taşınımı açısından dengeli ve verimli bir mimari sunmaktadır. Konvansiyonel fotodedektörlerde karşılaşılan toksisite, yüksek maliyet ve karmaşık üretim gibi kısıtları aşmak adına InSb KKN tabanlı yaklaşım daha sürdürülebilir, düşük maliyetli bir çözüm ortaya koymaktadır. Bu tez kapsamında, kızılötesi fotodedektörlerin çalışma prensipleri, kuantum noktaların temel özellikleri, NiO–SnO₂ ince film üretim yöntemleri ve InSb kuantum noktalarının sentez süreçleri ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, InSb tabanlı çözelti işlenebilir fotodedektörlerin yeni nesil optoelektronik uygulamalar için umut vadeden bir platform sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding light–matter interactions is essential for the advancement of modern optoelectronic technologies. Photodetectors, which convert incident photons into electrical signals, play a central role in a wide range of applications. Colloidal quantum dots, offering size-tunable bandgaps and solution-processable fabrication, have recently emerged as promising materials for infrared detection. This thesis focuses on the development of environmentally benign indium antimonide (InSb) colloidal quantum dot (CQD)-based infrared photodetectors fabricated through a solution-processed sol–gel approach. The proposed device structure incorporates NiO as the hole transport layer, SnO₂ as the electron transport layer, and titanium-modified gold contacts, providing balanced charge transport and enhanced device stability. Compared with conventional photodetectors, which often suffer from toxicity issues, high fabrication costs or complex epitaxial growth requirements, the InSb CQD architecture offers a more sustainable, flexible, and cost-effective alternative. Within the scope of this thesis, the operating principles of infrared photodetectors, the fundamental properties of quantum dots, the fabrication methods of NiO–SnO₂ thin films, and the synthesis processes of InSb quantum dots were examined in detail. The findings demonstrate that solution-processable InSb-based photodetectors offer a promising platform for next-generation optoelectronic applications.